Kamil Stoch, a treia victorie la rând în Turneul celor Patru Trambuline. Poate egala un record istoric

Autor: Daniel Samoilă

Kamil Stoch a câștigat Turneul celor Patru Trambuline și sezonul trecut, iar în 2018 este pe cale să egaleze un adevărat record istoric în săriturile cu schiurile.

Deși nu pornea ca favorit la începutul competiției, Stoch a avut sărituri excelente și a câștigat primele două etape, desfășurate în Germania, la Oberstdorf și Garmish-Partenkirchen. Joi a avut loc a treia rundă, în Austria, la Innsbruck.

Stoch a evoluat din nou impecabil și a terminat concursul pe primul loc. În prima manșă a sărit 130 de metri, iar în a doua 128,5 metri. În total a obținut 270,1 puncte și s-a impus în a treia etapă consecutivă. Podiumul a fost completat de norvegianul Daniel Andre Tande (255,6 puncte) și germanul Andreas Welliger (253,5 puncte).

Principalul rival al lui Kaim Stoch, germanul Richard Freitag, a căzut în momentul aterizării, după prima săritură de pe trambulina Bergisel din Innsburck

Prin urmare, Stoch are șansa de a-l egala pe norvegianul Sven Hannawald, singurul săritor din istorie care a bifat patru victorii consecutive în Turneul celor Patru Trambuline în sezonul 2001/2002.

Cu titlul aproape adjudecat, Stoch poate intra în istoria competiției înființate în 1953 sâmbătă, odată cu ultima etapă ce se va desfășura la Bischofhofen (Austria).

Autor: Mihai Constantin / 18 Feb. 2023

Sărituri cu schiurile: Germanul Andreas Wellinger și norvegianca Anna Odine Stroem au câștigat întrecerile individuale de la Râșnov

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile a fost găzduită la Râșnov, iar fanii au venit în număr mare la întrecerile individuale.

Autor: Mihai Constantin / 11 Feb. 2023

Complexul olimpic de la Râșnov, modernizat pentru Cupa Mondială la sărituri cu schiurile

Complexul olimpic de la Râșnov va găzdui etapele de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile de la mijlocul lunii februarie.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Ian. 2023

Halvor Egner Granerud a câștigat Turneul celor 4 Trambuline

Norvegianul Halvor Egner Granerud a câștigat cea de-a 71-a ediție a Turneului celor 4 Trambuline, după ce s-a impus în ultima etapă, la Bischofshofen (Austria).

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024