VIDEO / Chapecoense a prins un loc în Copa Libertadores la un an după tragedia aviatică de la Medellin

Echipa braziliană Chapecoense a fost reconstruită în mod miraculos la un an de la tragedia aviatică de la Medellin, în care 19 fotbaliști și antrenorul au murit.

În ultima etapă din campionat, Chapecoense a învins-o pe Coritiba, cu 2-1, şi,a prins un loc în preliminariile Copei Libertadores, ediţia 2018. Coritiba a retrogradat după acest meci

Chapecoense a reușit golul victoriei în minutul 90+5, prin Tulio de Melo. Kleber deschisese scorul în minutul 14, pentru Coritiba, dar gazdele au egalat în minutul 38, prin Elicarlos. Cu un egal, Coritiba s-ar fi menţinut în prima ligă braziliană.

Chapecoense a ocupat în final locul 8, ultimul care asigură prezenţa în preliminariile Copei Libertadores. Atletico Mineiro, locul 9, şi Botafogo, locul 10, au rămas în afara principalei competiţii sud-americane.

Corinthians a câştigat campionatul, pentru a şaptea oară în istorie. Gremio Porto Alegre, deţinătoarea trofeului Copei Libertadores, a ocupat locul 4.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024