Dinamo, în cădere liberă în Liga Zimbrilor, învinsă și devansată de HC Odorhei

Echipa de handbal masculin Dinamo București se afundă în clasament în Liga Zimbrilor după un nou eșec.

Alb-roșii au pierdut acasă în fața celor de la HC Odorhei cu scorul de 31-29 (18-17), într-un meci din etapa a 13-a a Ligii Naționale.

Pentru campioană este a cincea înfrângere în ultimele șapte etape, iar Dinamo a coborât pe locul al cincilea, fiind devansată de Odorhei.

Harghitenii au condus cu 18-17 la pauză, apoi Dinamo a avut 22-18 pe tabelă, dar ultimul sfert de oră le-a aparținut oaspeților, care s-au impus la două goluri.

Pentru Dinamo au marcat Descat 8 goluri, Gaiducenko 6, A. Esteki 4, Mousavi 3, Gavriloaia 2, Mocanu 2, Komogorov 2, Mironescu 1, Șandru 1. De la HC Odorhei au marcat Vilovski 7 goluri, Dragas 5, Mihalcea 4, Ghiță 4, Krivokapic 4, Kovacevic 4.

Tot în etapa a 13-a din Liga Zimbrilor, CSM București a învins-o pe AHC Dunărea Călărași cu 36-29 (17-12), după o evoluție remarcabilă a lui Robledo, autor a nouă goluri.

Potaissa Turda a câștigat în deplasare la CSM Focșani cu 36-28 (17-12), grație evoluțiilor lui Cîntec și Thalmaier, iar CSU Suceava a trecut de HC Vaslui cu 32-29, într-un meci în care Ciubotariu și Tîrzioru au înscris câte nouă goluri pentru gazde..

În clasament, pe primul loc se află AHC Potaissa Turda, cu 30 puncte, urmată de CSA Steaua București, 28 puncte (12 meciuri), HC Odorhei, 26 p, SCM Politehnica Timișoara, 26 p, Dinamo București, 24 p, CSM București, 24 p, AHC Dobrogea Sud, 23 p (12 meciuri).

Autor: Constantin Boghiu / 10 Iul. 2018

Așa, da! România trece de Croația și merge în sferturile Mondialului de tineret

România a trecut în sferturile Mondialului de tineret organizat în Ungaria, după o victorie asupra puternicei naționale a Croației, cea care impresionase în faza grupelor.

Autor: Viorel Berbece / 08 Iul. 2018

Victorie cu Angola și locul al treilea în grupă. Urmează Croația în optimi

După eșecurile cu Olanda și Danemarca, România a terminat cu o victorie grupa de la Mondialul de handbal feminin U20, organizat în Ungaria.

Autor: Pompiliu Constantin / 08 Iul. 2018

Vive Kielce, în pragul falimentului

Câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal masculin în 2016, echipa poloneză Vive Kielce, are mari probleme financiare.

Autor: Andrei Szabo / 16 Iul. 2018

Ziua CR7 la Torino. Cristiano Ronaldo a acaparat atenția presei din Italia

Portughezul Cristiano Ronaldo a fost în centrul atenției în ultimele zile, iar astăzi a acaparat spațiul media.

Chivu debutează în cariera de antrenor la Inter Milano

După ce a cochetat cu ideea de lucra în zona administrativă a unui club de fotbal, Cristian Chivu a luat o decizie surprinzătoare.

Autor: Viorel Berbece / 16 Iul. 2018

10 tineri jucători de urmărit în noul sezon de Liga 1

Înaintea startului de sezon 2018/2019 în Liga 1, vă propunem zece tineri jucători, debutanți sau cvasi-debutanți în primul eșalon, care promit lucruri frumoase pe viitor.