Încă o medalie la Campionatul Mondial de haltere. Captari a luat bronzul la categoria 77 kg

Autor: Daniel Samoilă

Continuă performanțele bune de la Campionatul Mondial de la Anaheim. După ce Loredana Toma a luat trei medalii de aur, acum a venit rândul lui Dumitru Captari să obțină o medalie.

Sportivul român a cucerit bronzul la categoria 77 kg, la stilul smuls. Captari a avut un total de 156 kilograme, fiind devansat de egipteanul Mohamed Ihab Youssef Mahmoud – 165 kg și de Rejepbay Rejepov (Turkmenistan), cu 158 kg.

Din nefericire, la stilul aruncat, Captari a ratat toate cele trei încercări. Aici, Mahmoud a obținut aurul, cu 196 kg, Rejepov a luat argintul, 194 kg, iar bronzul a fost adjudecat de americanul Harrison James Maurus, 193 kg.

La total, primul loc a fost ocupat de Mahmoud, 361 kg, pe locul al doilea a fost Rejepov, 352 kg, iar pe trei s-a clasat Maurus, 348 kg.

România mai are un singur reprezentant în competiție, pe Leonard-Dumitru Cobzariu, la categoria 94 kg.

sursa foto:gsp.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2023

Ministrul Sportului a schițat obiectivul de medalii pentru Jocurile Olimpice

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a schițat planurile țării noastre pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Autor: Dan Voinea / 19 Apr. 2023

Sportivii români au încheiat Europenele de Haltere de la Erevan cu 9 medalii de aur

Este pentru a cincea oară când Loredana Toma reușește o triplă de aur la Europene.

Autor: Dan Voinea / 17 Apr. 2023

Șase medalii de aur pentru România în primele două zile la europenele de haltere. Mihaela Cambei a stabilit două rcorduri continentale

România a obținut 11 medalii în primele două zile de concurs de la Erevan.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024