Judo: Larisa Florian, medalie de bronz la turneul de la Abu Dhabi

Autor: Nicolas Grama

Judoka română Larisa Florian a reușit să-și mai adauge o medalie într-un eveniment internațional.

Sportiva din Oradea a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 52 kg, la turneul Grand Slam de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite).

În primul meci, Larisa Florian a învins-o pe Miriam Schneider, tânăra speranță a judo-ului german, dar în sferturile de finală să cedeze în fața belgiencei Charline Van Snick.

Larisa Florian a fost nevoită să se lupte în recalificări, unde a trecut de Evelyne Tschopp, din Elveția.

Finala pentru medalia de bronz, disputată împotriva americancei Angelica Delgado, a fost câștigată de Florian prin ippon cu 36 de secunde înainte de finalul meciului.

Pentru această performanță, Florian primește 500 de puncte în clasamentul IJF care ar putea-o de săptămâna viitoare între primele 5 ale ierarhiei mondiale la această categorie.

În vârstă de 22 de ani, Larisa Florian a câștigat anul acesta în luna martie Grand Slam-ul de la Baku (Azerbaidjan).

În urmă cu două luni am realizat un interviu exclusiv cu Larisa Florian, pe care îl puteți citi aici.

Autor: Andrei Szabo / 23 Mai 2019

Boxul ar putea fi totuși inclus în programul Jocurilor Olimpice din 2020

Federația Internațională de Box este pe lista neagră a Comitetului Internațional Olimpic.

Autor: Maria Sorescu / 12 Mai 2019

VIDEO Inedit / Un judoka a fost descalificat după ce i-a căzut telefonul pe tatami

Purtarea de obiecte în kimono în timpul luptelor este interzisă de regulament.

Autor: Maria Sorescu / 05 Mai 2019

Saul Alvarez şi-a mai adăugat o centură la categoria mijlocie

Mexicanul Saul Alvarez este tot mai aproape de obiectivul său de a câştiga toate titlurile categoriei mijlocie.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.