Dopajul de la Beijing ajută 4 sportivi români: Gheorghiță Ștefan, Cristina Casandra, Eusebiu Diaconu și Roxana Cocoș vor avea o festivitate specială

Autor: Nicolas Grama

Comitetul Olimpic și Sportiv Român organizează o ceremonie specială pentru a răsplăti patru sportivi români participanți la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008.

Gheorghiță Ștefan, Cristina Casandra, Eusebiu Diaconu și Roxana Cocoș au avansat în clasamentul competițiilor lor după ce alți contracandidați au fost depistați dopați.

Cel mai avantajat este luptătorul Gheorghiță Ștefan, care va primi medalia de bronz la categoria 74 kg (stilul liber), obținută la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Atleta Cristina Casandra va fi premiată pentru locul 4 ocupat la 3.000 m obstacole la competiția din China. Ea terminase pe cinci în finală, dar medaliata cu bronz, Ekaterina Volkova, a fost descalificată.

Eusebiu Diaconu va fi premiat pentru locul 7 ocupat în clasamentul întrecerilor de lupte greco-romane, în limitele categoriei 60 kg, iar Roxana Cocoș va fi răsplătită pentru locul 7 pe care s-a clasat in ierarhia feminină de la haltere, la categoria 58 kg.

Autor: Andrei Szabo / 17 Oct. 2018

Adrian Florin Preda și Alexandra Gheorghe au devenit vicecampioni europeni la cadeți

Boxul românesc se afirmă la nivelul cadeților.

Autor: Andrei Szabo / 16 Oct. 2018

Floyd Mayweather este dispus să se lupte cu Habib Nurmagomedov pentru suma potrivită

Lumea sporturilor de contact se pregătește pentru un nou meci mare.

Autor: Stefan Adrian Olteanu / 10 Oct. 2018

Conor McGregor, provocat la un nou meci în UFC: „Nu ai unde să fugi! E timpul!”

Provocarea a fost lansată pe pagina oficială de Instagram a lui Jose Aldo.

Autor: Maria Sorescu / 22 Oct. 2018

CFR Cluj l-a numit pe Daniel Stanciu în funcția de director sportiv

CFR Cluj este lider în Liga 1 și se întărește la nivel administrativ.

Autor: Andrei Szabo / 22 Oct. 2018

Mai mult decât o victorie. O descătușare. Ce înseamnă succesul Craiovei cu FCSB

CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 FCSB, în ziua trecerii în neființă a lui Ilie Balaci.

Scrisoarea din Belgia a lui Ladislau Boloni, la aflarea veștii că Ilie Balaci s-a stins

Ladislau Boloni și Ilie Balaci au fost buni prieteni.