Vistal Gdynia - CSM Bucureşti 23-34. Victorie facilă pentru CSM București în al doilea meci din grupele Champions League.

Autor: Andrei-Ionuț Bocancea

CSM București, campioana en-titre a României și câștigatoarea trofeului Champions League în 2016, a învins, miercuri seară, în deplasare, campioana Poloniei, Vistal Gdynia, cu scorul de 34-23 (18-9), într-un meci ce a contat pentru etapa a doua din faza grupelor Champions League.

“Tigroaicele” au început destul de slab meciul, exact ca în partida cu Krim, înscriind de abia în minutul 4, prin Aneta Udriștoiu, la scorul de 1-0 pentru Vistal Gdynia. În primele 30 de secunde ale meciului, una dintre cele mai importante jucătoare a echipei poloneze, Boryslawska s-a accidentat și nu a mai putut continua meciul.

Campioana României a preluat pentru prima dată conducerea meciului din Polonia, în minutul 11, scor 5-4, printr-o reușită a Cristinei Neagu de la șapte metri. Până în minutul 11, campioana Poloniei a condus tot meciul.

În minutul 15 al partidei, datorită cuplului Neagu-Gulden, CSM conducea deja cu patru goluri, scor 8-4. Pănă la pauză, “tigroaicele” și-au intrat în ritm și au pus la pauza meciului un avantaj de nouă goluri, 18-9.

Un rol important în desprinderea echipei bucureștene l-a avut și portărița Grubisic, salvând 52% dintre mingile trimise către poarta CSM-ului, plus două lovituri de la șapte metri Cea mai bună marcatoare a primei reprize a fost Cristina Neagu cu 6 goluri.

Repriza a doua a întâlnirii s-a disputat după același scenariu din prima repriză, CSM conducând la un moment dat la 11 goluri, scor 27-16, dar după aceea ritmul campioanei României a scăzut, jucătoarele de la CSM greșind foarte multe pase.

Acest lucru ce i-a permis echipei poloneze să se apropie la șapte goluri diferență cu șapte minute înainte de finalul partidei. Cu toate acestea, CSM a reușit să câștige meciul cu scorul de 34-23.

Cea mai bună marcatoare a CSM-ului a fost formidabila Cristina Neagu cu 13 reușite, în timp ce de la gazde s-a remarcat Paulina Uscinowicz, în varstă doar de 18 ani cu 6 goluri.

Următoarea partidă în Champions League pentru CSM va fi duminică, 22 octombrie, în deplasare in Danemarca împotriva lui Nykøbing de la ora 17.50.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023