Alexandru Bologa a devenit campion european la judo în competiția nevăzătorilor

Sportivul nevăzător Alexandru Bologa a câştigat medalia de aur la categoria 60 de kilograme, la Campionatul European de la Wolverhampton.

Alexandru Bologa l-a învins în finala categoriei 60 de kilograme pe spaniolul Banon Ibanez prin ippon.

Judoka de 21 de ani este complet nevăzător, iar anul trecut a devenit cunoscut după ce a obţinut medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio, prima din istoria României.

Alex Bologa se antrenează la Centrul Olimpic Naţional de la Cluj-Napoca cu Gianina Andreica şi Tamas Gergely.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

17 Mai 2019

DHL Carpathian Marathon, șansa unei aventuri de 10, în inima Carpaților! Înscrierile continuă

DHL Carpathian Marathon powered by MPG a ajuns la ediție aniversară în 2019, iar numeroși susținători, sportivi și persoane publice, au decis să fie alături de evenimentul care oferă șansa unei aventuri de 10, în inima Carpaților.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mar. 2019

Importanța dansului. UNEFS găzduiește lansarea proiectului UNIDANS, pentru tinerii cu abilități limitate

Evenimentul va fi marți, 26 martie 2019, de la ora 10.00.

Autor: Andrei Szabo / 02 Feb. 2019

Multiplul campion paralimpic Benoit Huot se retrage după două decenii de activitate

De nouă ori campion paralimpic la înot, canadianul Benoit Huot și-a anunțat retragerea după două decenii de activitate.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019