Fourcade, invincibil și la Kontiolahti. Remus Faur s-a calificat pentru proba de urmărire

Autor: Daian Cutu

Liderul Cupei Mondiale de biathlon, francezeul Martin Fourcade a câștigat proba de sprint de la Kontiolahti (Finlanda). Este a cincea victorie din opt posibile pentru Fourcade în probele de sprint din acest sezon.

Deplasarea pe schiuri a făcut diferența, Fourcade a efectuat un tur de penalizare, dar totuși a fost mai rapid cu 0.6 secunde decât cehul Ondrej Moravec, care nu a ratat nimic. Podiumul a fost completat de un alt sportiv cu 0 ținte ratate, în persoana norvegianului Emil-Hegle Svendsen.

Remus Faur a fost cel mai bun dintre sportivi români, încheiând pe locul al 52-lea, poziție care i-a permis calificarea pentru proba de urmărire, care va avea loc mâine. Faur nu a ratat nicio țintă și a venit la două minute și cinci secunde față de învingător.

Ceilalți români: George Buta, locul 75, cu un tur de penalizare, respectiv Cornel Puchianu, locul 88, cu cinci ținte ratate.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Dec. 2023

VIDEO / Cine este Ilia Malinin, patinatorul care a reuşit 6 sărituri cvadruple într-o reprezentație la Beijing

Americanul Ilia Malinin s-a remarcat la Grand Prix-ului de la Beijing

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.