Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină

Autor: Nicolas Grama

Competiția s-a desfășurat pe durata a două zile pe terenul Constructorul Cleopatra din Constanța. Echipa de oină ACS Frontiera Tomis Constanţa a câştigat Cupa României, reușind chiar să câștige toate meciurile.

În finală, constănțenii au învins eterna rivală, Straja Bucureşti, cu 19-10. În penultimul act, Frontiera Tomis a învins Biruinţa Gherăeşti Neamţ, scor 25-8. Câştigătoarea întrecerii a încheiat pe primul loc şi grupa preliminară B, în care a învins Victoria Surdila Greci Brăila (18-4), Energia Râmnicelu Buzău (18-13) şi Brigada Gherăeşti Neamţ (24-8).

Frontiera Tomis Constanța a participat şi la Campionatul Naţional de oină pe plajă, disputat pe plaja de la Mamaia. Constănţenii au ocupat în final locul trei, trofeul revenindu-le celor de la Straja Bucureşti. Pe locul doi în campionatul de oină pe plajă s-a clasat Biruinţa Gherăeşti.

Autor: Maria Sorescu / 29 Mai 2020

Asociere inedită. Federația Română de Oină a semnat un parteneriat cu un producător de palincă și țuică

Lumea sportului găsește tot mai greu finanțare pe timp de pandemie, așa că orice partneriat este valoros.

Autor: Andrei Szabo / 13 Mai 2020

MTS: Este prea devreme să vorbim de reluarea competițiilor sportive

Ministerul Tineretului şi Sportului a organizat o conferință de presă în cadrul căreia au fost trasate despre reluarea competiţiilor.

Autor: Maria Sorescu / 09 Apr. 2020

Inedit / O bâtă de baseball istorică a fost vândută cu un milion de dolari

Presa americană anunță rezultatul unei licitații spectaculoase, care a avut ca subiect o bâtă de baseball care i-a aparţinut lui Lou Gehrig.

Autor: Andrei Szabo / 30 Mai 2020

Bundesliga: Bayern mărșăluiește spre titlu, Hertha continuă să impresioneze

Bayern Munchen a mai făcut un pas spre al optulea titlu consecutiv de campioană în Germania.

Autor: Maria Sorescu / 30 Mai 2020

Sud-africanul Franco Smith este noul selecționer al Italiei

Naționala de rugby a Italiei are un nou selecționer. Este vorba de sud-africanul Franco Smith, după cum anunță președintele federației italiene.

Bogdan Stancu și-a prelungit contractul cu Genclerbirligi

Bogdan Stancu joacă din 2011 în campionatul Turciei, unde s-a remarcat în mod constant.