Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină

Autor: Nicolas Grama

Competiția s-a desfășurat pe durata a două zile pe terenul Constructorul Cleopatra din Constanța. Echipa de oină ACS Frontiera Tomis Constanţa a câştigat Cupa României, reușind chiar să câștige toate meciurile.

În finală, constănțenii au învins eterna rivală, Straja Bucureşti, cu 19-10. În penultimul act, Frontiera Tomis a învins Biruinţa Gherăeşti Neamţ, scor 25-8. Câştigătoarea întrecerii a încheiat pe primul loc şi grupa preliminară B, în care a învins Victoria Surdila Greci Brăila (18-4), Energia Râmnicelu Buzău (18-13) şi Brigada Gherăeşti Neamţ (24-8).

Frontiera Tomis Constanța a participat şi la Campionatul Naţional de oină pe plajă, disputat pe plaja de la Mamaia. Constănţenii au ocupat în final locul trei, trofeul revenindu-le celor de la Straja Bucureşti. Pe locul doi în campionatul de oină pe plajă s-a clasat Biruinţa Gherăeşti.

Autor: Nicolas Grama / 05 Mar. 2018

VIDEO / India a găzduit primul meci de oină din istorie

Cricketul este unul dintre cele mai populare sporturi din India, iar asemănarea sa cu oina este evidentă.

Autor: Nicolas Grama / 25 Sept. 2017

Frontiera Tomis Constanța, pentru a 12-a oară campioana României la oină

Localitatea ieșeană Miroslava a găzduit al doilea turneu din play-off-ul Campionatului Național de oină, care a decis campioana României în sezonul 2017.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iul. 2017

Echipa de oină Frontiera Tomis Constanța împlinește 45 de ani

Clubul sportiv aparține de Poliția de Frontieră Română și a fost fondat în 1972 de generalul locotenent Luigi Martiș.

Autor: Maria Sorescu / 20 Mai 2019

Mutări importante la campioana SCM Râmnicu Vâlcea: 6 plecări și 6 veniri

SCM Râmnicu Vâlcea a produs marea surpriză în competiția internă de handbal feminin, devenind campioană.