Corina Căprioriu, medalie de argint la Grand Slam-ul de judo de la Tiumen

După o perioadă mai nefastă, Corina Căprioriu revine în atenție cu o performanță remarcabilă. Judoka română a ocupat locul al doilea la turneul Grand Slam de la Tiumen (Rusia), după ce a fost învinsă în finala categoriei 57 kg de japoneza Tsukasa Yoshida, prin yuko.

Corina Căprioriu, vicecampioană olimpică la Londra, a învins-o în optimi pe mongola Batzul Altai, în sferturi s-a impus în fața italiencei Giulia Quintavalle, în semifinale a trecut de olandeza Sanne Verhagen, dar în finala cu nipona Yoshida, Căprioriu a părut puțin obosită.

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024