ziaruldesport.ro Baschet

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 26 Apr. 2017

CSU Sibiu, ultima calificată în semifinale

CSU Sibiu - BC Mureș a fost de departe cel mai echilibrat sfert de finală al Ligii Naționale de baschet.

ziaruldesport.ro / Baschet / 20 Apr. 2017

U Cluj a câștigat primul meci din finala fetelor

U Cluj a câștigat în mod surprinzător în deplasare la Sfântu-Gheorghe, în primul meci al finalei Ligii Naționale.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 20 Apr. 2017

BC Mureș - CSU Sibiu 87-89, într-un meci decis în prelungiri

CSU Sibiu a preluat conducerea în disputa cu BC Mureș, după o victorie în deplasare. Scorul la general este 2-1 în disputa din sferturile Ligi Naționale.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 19 Apr. 2017

Steaua a devenit a treia semifinalistă a Ligi Naționale

Steaua București a trecut în minimum de meciuri de BCMU Pitești si s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 14 Apr. 2017

Victoria clară pentru BC Mureș în deplasare la Sibiu

BC Mureș a egalat scorul în sferturile Ligii Naționale, după o victorie clară contra celor de la CSU Sibiu, care câștigaseră prima partidă.

CSM Oradea - BC Timișoara 85-81. Ardelenii sunt ca și calificați în semifinale

CSM Oradea a câștigat și al doilea meci contra celor de la BC Timișoara, din sferturile Ligi Naționale de baschet.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 12 Apr. 2017

Încă o victorie cu număr mare de puncte pentru U-BT Cluj-Napoca

Liderul sezonului Ligi Naționalei de baschet din sezonul regulat este la un pas de accederea în semifinale, după încă o victorie la scor în fața celor de la Craiova.

Victorie fără emoții pentru steliști

Steaua București a câștigat categoric primul meci din play-offul Ligii Naționale de baschet, contra celor de la BCU Pitești.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 26 Mar. 2017

Încă un succes fără emoții pentru liderul Ligi Naționale

U-BT a cîștigat fără emoții în deplasare la Pitești, consolidându-și astfel prima poziție în ierarhia generală.

ziaruldesport.ro / Baschet / 26 Mar. 2017

Washington Wizards a câștigat derby-ul conferinței de Est

Washington Wizards a câştigat, duminică, meciul din deplasare la Cleveland Cavaliers, scor 127-115 (40-26, 31-35, 25-30, 31-24), în derby-ul Conferinţei de Est din Liga nord-americană de baschet masculin (NBA).

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 23 Mar. 2017

U-BT Cluj - CSM Oradea 89-75. Ardelenii se distanțează în fruntea clasamentului

U-BT Cluj a reușit o nouă victorie cu CSM CSU Oradea. Deținatoarea Cupei României a învins-o pentru a 5-a oară în acest sezon, din tot atâtea dispute, pe campioana en-titre.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 13 Mar. 2017

BC Timișoara - U-BT Cluj-Napoca 78-69. Înfrângere surprinzătoare pentru liderul Ligii Naționale de baschet

U-BT Cluj a suferit prima înfrângere în campionat, în 2017! Baschetbaliştii antrenaţi de Mihai Silvăşan au cedat, scor 69-78, în faţa ultimei clasate, BC Timişoara, în etapa a treia din Grupa 1-6.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Daian Cutu / 08 Mar. 2017

Lovitura de imagine pentru baschetul românesc. U-BT, parteneriat cu Real Madrid

Clubul de baschet masculin U-Banca Transilvania Cluj a primit o invitaţie din partea directorului Academiei de Baschet Real Madrid, Alberto Angulo, iar vicepreşedintele Mircea Cristescu şi team-managerul Branko Cuic au ajuns, ieri, în capitala Spaniei.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Maria Sorescu / 11 Feb. 2017

CSM Târgoviște a câștigat Cupa României la baschet feminin

CSM Târgoviște s-a impus la limita in finala cu Olimpia CSU Brașov, scor 64-63.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Maria Sorescu / 05 Feb. 2017

Baschetbalistul Paul Pierce și-a încheiat activitatea sportivă

Baschetbalistul a evoluat în perioada 1998-2013 la Boston Celtics. În 2015, Pierce a venit la Los Angeles Clippers.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Aurelian Rotea / 09 Aug. 2016

Dezastru pentru Spania! Ibericii au suferit al doilea esec la baschet masculin

Spania a fost invinsa de Brazilia cu scorul de 66-65, si se afla pe penultimul loc al grupei B.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Aurelian Rotea / 08 Aug. 2016

Parcurs fara greseala pentru Australia la Jocurile Olimpice. Victorie importanta obtinuta in fata Serbiei

Australia a invins cu scorul de 95-80 selectionata Serbiei, in urma unui ultim sfert in care au marcat 33 de puncte. Patty Mills a fost cel mai bun marcator al meciului.

Victorii pentru Croatia si Argentina in primele meciuri de la Rio

Croatia a trecut la limita de Spania, in timp ce argentinienii s-au distrat cu apararea nigerienilor, castigand la o diferenta de 28 de puncte.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Nicolas Grama / 27 Iul. 2016

Ciocnirea economiilor în baschet, câștigată de SUA. Dream Team-ul american a umilit China de două ori

A fost al 66-lea succes consecutiv pentru americani, care n-au mai pierdut un meci din semifinala Campionatului Mondial din 2006.

ziaruldesport.ro / Baschet Autor: Nicolas Grama / 26 Iul. 2016