Alte sporturi Oina

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 18 Iul. 2016

Frontiera Constanța și Progresul Băilești au câștigat Cupa României la oină masculin, respectiv feminin

Constanța a găzduit o nouă ediție a Cupei României la oină, o competiție din ce în ce mai echilibrată.

Alte sporturi / Oina Autor: Maria Sorescu / 23 Mar. 2016

Nicolae Dobre a fost reales președinte al Federației Române de Oină

Constănţeanul Nicolae Dobre a fost ales pentru a treia oară preşedinte al Federaţiei Române de Oină.

Alte sporturi / Oina Autor: Valentin Maier / 06 Noi. 2015

Oina – sportul național în continuă dezvoltare

Federația Română de Oină (FRO) are 42 de cluburi și 5 asociații județene afiliate (Constanța, Vaslui, Maramureș, Arad și Brăila).

Alte sporturi / Oina Autor: Maria Sorescu / 14 Sep. 2015

Frontiera Tomis Constanța, campioană națională la oină

Frontiera Tomis Constanța a devenit campioană națională la oină, după încheierea meciurilor din returul Campionatului Național, desfășurate pe stadionul Caraimanul din Bușteni.

Alte sporturi / Oina Autor: Maria Sorescu / 09 Sep. 2015

ACS Frontiera Tomis Constanţa a cucerit Cupa Federaţiei la oină

Echipa constănţeană de oină ACS Frontiera Tomis Constanţa a cucerit Cupa Federaţiei, întrecere care s-a disputat la Sâncraiu de Mureş.

Alte sporturi / Oina / 03 Sep. 2015

Cupa Federației la Oină începe pe 4 septembrie, la Sâncraiu de Mureș

Ediția pe 2015 a Cupei Federației la Oină se va disputa între 4 și 6 septembrie în comuna Sâncraiu de Mureș, județul Mureș.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 20 Iul. 2015

Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină

Competiția s-a desfășurat pe durata a două zile pe terenul Constructorul Cleopatra din Constanța.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 29 Apr. 2015

Elevii unei școli din județul Sibiu, câștigători ai Olimpiadei Naționale de Oină

Competiția a avut loc în perioada 24-26 aprilie, în Caracal.

Alte sporturi / Oina / 21 Iul. 2014

Frontiera Constanța a câștigat Cupa României la oină

Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României la oină, pe stadionul ''Cleopatra'' din Constanța, după ce a învins în finală pe ACS Straja București cu scorul de 23-15.

Alte sporturi / Oina / 06 Iul. 2014

Oina este recunoscută prin lege ca sport national

Ceea ce era stiut, la modul declarativ, de intreaga tara, anume ca oina este sportul nostru national , a fost recunoscut in mod oficial .

Alte sporturi / Oina / 27 Iun. 2014

Bucureștenii sunt invitati duminică să asiste la play-off-ul Campionatului National de Oină. Intrarea este liberă !

Oina este considerat a fi sportul national al României, dar foarte putini știu regulile.  Bucureștenii au șansa de a se familiariza cu acest sport, pe 29 iunie, începând cu ora 9.30. Atunci se va desfăşura pe Stadionul Cotroceni una dintre cele mai puternice competiţii de oină.

Alte sporturi / Oina Autor: Laura Andrei / 12 Mai. 2014

Școala Gimnazială Salcea a câștigat Campionatul Național școlar de oină

În perioada 10-11 mai 2014 în orașul Salcea,județul Suceava , pe terenul școlii gimnaziale, s-a desfășurat etapa finala națională la oină competiție din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar rezervat echipelor din ciclul gimnazial.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 10 Dec. 2013

Frontiera Tomis Constanţa, campioană naţională la oină în sală

În perioada 6 - 8 decembrie, în oraşul Zărneşti, Campionatul Naţional de Oina în sală și-a desemnat câștigătorii.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 10 Oct. 2013

FOTOGALERIE / Oina a fost promovată în Japonia, iar sportul național al României ar putea fi prezent la JO de la Tokyo

Oina, sportul naţional al României, a fost promovată într-un spațiu cultural deosebit, cel nipon.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 04 Sep. 2013

Bucureștenii sunt invitați la oină, duminică, pe stadionul Cotroceni

Federaţia Română de Oina în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului și  Banca Naţională a României organizează Campionatul Naţional de Oină.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 18 Aug. 2013

Straja București a câștigat Cupa Federației la oină

Competiția a avut loc la Suceava, în localitatea Salcea, iar asistența a fost numeroasă.

Alte sporturi / Oina Autor: Maria Sorescu / 19 Iun. 2013

INEDIT / Au jucat oina ca acum 100 de ani

Evenimentul a avut loc la Mioveni, acolo unde a fost promovată oina feminină.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 28 Mai. 2013

Violenţele au ajuns şi în oină

Confruntarea de campionat dintre Biruinţa Gherăieşti şi Frontiera Constanţa a consemnat incidente asemănătoare fotbalului.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 12 Mai. 2013

Frontiera Constanţa a câştigat Cupa Regelui la oină

Întrecerea s-a desfășurat sub patronajul Casei Regale, cea care a început o colaborare cu federația de profil.

Alte sporturi / Oina Autor: Nicolas Grama / 09 Mai. 2013

Principele Nicolae dă lovitura de start în Cupa Regelui la oină, duminică, pe stadionul Arcul de Triumf

Principele Nicolae va da startul competiției, care încearcă să popularizeze oina în București.

Pag. 1 din 3 | 20 art./pag. | Total 44 art.