Autor: Maria Sorescu / 21 Mar. 2019

Importanța dansului. UNEFS găzduiește lansarea proiectului UNIDANS, pentru tinerii cu abilități limitate

Evenimentul va fi marți, 26 martie 2019, de la ora 10.00.

Autor: Andrei Szabo / 02 Feb. 2019

Multiplul campion paralimpic Benoit Huot se retrage după două decenii de activitate

De nouă ori campion paralimpic la înot, canadianul Benoit Huot și-a anunțat retragerea după două decenii de activitate.

Autor: Maria Sorescu / 23 Aug. 2018

Mihaela Lulea, bronz la Campionatele Mondiale de paracanoe

Mihaela Lulea continuă să concureze la un nivel ridicat în competițiile paralimpice.

Autor: Andrei Szabo / 23 Iun. 2018

Record european în proba paralimpică de 200 de metri

Performanța a fost înregistrată la Campionatele Paralimpice ale Franței, de la Belfort.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mar. 2018

VIDEO / Mihăiță Papară, singurul reprezentant al României la Jocurile Paralimpice de iarnă

S-a dat startul Jocurilor Paralimpice de iarnă de la Pyeongchang, iar țara noastră are un singur reprezentant.

Autor: Maria Sorescu / 05 Mar. 2018

Eduard Novak țintește o medalie la Mondialul de paraciclism pe velodrom

Campionatul Mondial de paraciclism pe velodrom va avea loc în Brazilia în perioada 22-25 martie.

Autor: Maria Sorescu / 03 Mar. 2018

Bucureștiul a găzduit primul meci de box paralimpic

Boxul paralimpic este o noutate pentru România, dar se fac eforturi pentru a avea realizări în acest domeniu.

Autor: Nicolas Grama / 01 Ian. 2018

Kim Jong-Un a solicitat participarea sportivilor nord-coreeni la Jocurile Olimpice și a amenințat cu armele nuclere

Liderul nord-coreean Kim Jong-Un a fost în centrul atenției după un discurs contrastant în prima zi a lui 2018.

Autor: Maria Sorescu / 04 Aug. 2017

Alexandru Bologa a devenit campion european la judo în competiția nevăzătorilor

Judoka de 21 de ani este complet nevăzător, iar anul trecut a devenit cunoscut după ce a obţinut medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio.

Autor: Maria Sorescu / 12 Ian. 2017

VIDEO / Momente distractive alături de Novak Djokovic la un meci în scaun rulant

Adversarul său a fost Dylan Alcott, campion paralimpic la tenis, la Rio de Janeiro.

Autor: Nicolas Grama / 08 Sept. 2016

Judoka Alex Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice

Nevăzătorul Alex Bologa a cucerit prima medalie pentru delegația României la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro.

Autor: Nicolas Grama / 16 Ian. 2016

România va avea 12 sportivi la Jocurile Paralimpice de la Rio

România va merge în Brazilia cu cea mai mare delegație de sportivi din istoria participării țării noastre la Jocurile Paralimpice.

14 Sept. 2015

Campionatul Național de Tandemuri a fost un succes

Campionatul National de Tandemuri a fost organizat pentru prima dată în România și în ciuda vremii precare, concursul s-a încheiat cu bine.

10 Sept. 2015

Cursa Dunării Călărășene va include Campionatul Național de Tandemuri, la care nevăzători vor pedala alături de persoanele valide

Cursa Dunării Călărășene este un eveniment ajuns la a doua ediție și va avea loc în zilele de 12 și 13 septembrie la Călărași.

Autor: Nicolas Grama / 24 Iul. 2015

Eduard Novak va concura la Cupa Mondială de paraciclism din Germania și la Campionatele Mondiale din Elveția

Eduard Novak este cel mai cunoscut sportiv paralimpic din România, iar performanțele sale în ciclism tind să se prelungească.