Aur și emoții: echipa de scrimă a spart tensiunea cu prima medalie la Rio

Adrian Pop este noul campion național la spadă

Campionatul Național de spadă a avut loc la Satu Mare.

Autor: Nicolas Grama / 10 Mai 2016

Radu Dărăban a devenit campion național la floretă masculin

Campionatul Național de Scrimă a fost găzduit de Sala de Scrimă Floreasca din București.

Autor: Maria Sorescu / 27 Mar. 2016

Sabrerul Tiberiu Dolniceanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Scrimerul Tiberiu Dolniceanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după participarea la Seul, la ultima competiție de sabie care a contat pentru obținerea unui loc la întrecerea din Brazilia, anunță COSR.

Autor: Nicolas Grama / 14 Dec. 2015

Tiberiu Dolniceanu, medaliat cu bronz la Grand Prix-ul de sabie de la Boston

România a avut patru sabreri pe tabloul principal de 64.

Autor: Maria Sorescu / 23 Noi. 2015

TVR 3 difuzează marți, de la ora 22:30, un reportaj în memoria fostei mari campioane Ecaterina Stahl

Emisiunea „Poveștile lu’ Pilu” de marți, ora 22:30, este dedicată memoriei celei care a fost marea campioană a scrimei românești și mondiale: Ecaterina Stahl.

Autor: Maria Sorescu / 02 Noi. 2015

România, primul loc pe națiuni la Campionatul Balcanic de la Nis

Sportivii români au dominat întrecerea zonală. Delegația noastră a avut 18 sportivi.

Autor: Valentin Maier / 17 Oct. 2015

Competițiile lunii octombrie organizate de FR de Scrimă

Pentru luna octombrie F.R. de Scrimă a planificat mai multe competiții interesante.

Autor: Valentin Maier / 16 Oct. 2015

Campionii naționali la floretă, spadă și sabie

Federația Română de Scrimă și-a desemnat campionii la floretă, spadă și sabie

Autor: Viorel Berbece / 11 Oct. 2015

Echipa masculina de sabie a Romaniei,locul patru la etapa de Cupa Mondiala de la Tbilisi

Dupa argintul castigat de Tiberiu Dolniceanu in proba individuala de sabie, Romania a fost aproape sa mai aduca acasa inca o medalie de la etapa de Cupa Mondiala de la Tbilisi, dupa proba pe echipe.

Autor: Viorel Berbece / 10 Oct. 2015

Tiberiu Dolniceanu a luat argintul la Cupa Mondiala

Sabrerul roman Tiberiu Dolniceanu a facut un concurs excelent la etapa de Cupa Mondiala organizata in Tbilisi (Georgia).

01 Oct. 2015

Steaua câştigă din nou Cupa României la spadă, în proba feminină pe echipe

Echipa feminină de spadă a Stelei şi-a păstrat trofeul cucerit anul trecut.

Autor: Maria Sorescu / 30 Sept. 2015

Simona Pop a câștigat Cupa României la spadă

Titlul câștigat de Simona Pop este o premieră, în condițiile în care marea favorită, Ana Maria Brânză-Popescu a fost eliminată în semifinale.

Autor: Maria Sorescu / 24 Sept. 2015

Maria Boldor a câștigat din nou Cupa României la floretă

Pentru al treilea an la rând, sportiva de la Steaua și-a adjudecat trofeul național.

Autor: Maria Sorescu / 23 Sept. 2015

CSU Poli Timișoara a câștigat Cupa României la floretă masculin pe echipe

Sala de la Baza Politehnica 2 din Timișoara găzduiește Cupa României la floretă, în care sportivii din localitate sunt favoriți.