Alte sporturi Scrima (pg. 3)

Autor: Maria Sorescu / 25 Apr. 2018

Trei candidați se luptă pentru președinția Federaţiei Române de Scrimă

Federația Română de Scrimă este fără președinte de trei luni, după ce Laura Badea a demisionat la finalul lui ianuarie din motive de sănătate.

Autor: Constantin Boghiu / 05 Apr. 2018

Un erou cu mască! Andrei Păștin ia aurul la Mondialul de cadeți

Campionatul Mondial de cadeți și juniori, găzduit de orașul italian Verona, ne arată că scrima românească are și viitor, nu doar trecut și prezent. După medalia pe echipe de la spadă feminin, România a urcat astăzi chiar pe prima treaptă a podiumului, prin Andrei Păștin, de la Dinamo.

Autor: Maria Sorescu / 01 Apr. 2018

Bianca Pascu, încă un podium internațional la sabie

După succesul de la etapa de Cupă Mondială de la Atena, din 16 martie, Bianca Pascu a mai luat o medalie.

Autor: Maria Sorescu / 17 Mar. 2018

Bianca Pascu, medaliată cu aur la etapa de Cupă Mondială de sabie de la Atena

Bianca Pascu a reușit un rezultat remarcabil în această săptămână.

Autor: Daniel Samoilă / 07 Mar. 2018

Scrimă: Alexandra Predescu a devenit vicecampioană europeană la junioare

Alexandra Predescu, sportivă legitimată la CSA Steaua, a devenit vicecampioană europeană la juniori.

Autor: Maria Sorescu / 10 Dec. 2017

VIDEO / Revenire de poveste: Ana Maria Popescu a câştigat Grand Prix-ul de spadă de la Doha

Ana Maria Popescu (fostă Brânză) a revenit de puțin timp în competiții, iar prima răsplată a fost obținută la Doha.

Autor: Maria Sorescu / 06 Dec. 2017

Federația Română de Scrimă a desemnat-o pe Bianca Pascu, cea mai bună sportivă a anului 2017

Bianca Pascu, de la CS Dinamo, a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2017 de către Federația Română de Scrimă, miercuri, în cadrul ''Galei Eroilor cu Mască''.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Noi. 2017

CSA Steaua s-a impus în Cupa României la sabie feminin pe echipe

CSA Steaua a câștigat Cupa României la sabie feminin pe echipe, obținând trei victorii din tot atâtea meciuri disputate.

Autor: Maria Sorescu / 28 Oct. 2017

Bianca Pascu, medalie de bronz la Cupa Mondială de scrimă de la Orleans

Sabrera Bianca Pascu a obținut o nouă medalie la o competiţie internațională.

Autor: Maria Sorescu / 10 Oct. 2017

Campioana olimpică Ana-Maria Popescu revine în scrimă ca sportivă

Spadasina va concura pentru prima dată la prima etapă de Cupă Mondială, de la Tallinn, în perioada 20-21 octombrie.

Autor: Daniel Samoilă / 05 Oct. 2017

CSA Steaua s-a impus în Cupa României pe echpe la floretă feminin

Cupa României la floretă feminin i-a revenit celor de la CSA Steaua 1, după o finală cu Poli Timișoara.

Autor: Maria Sorescu / 05 Oct. 2017

Mălina Călugăreanu, triumfătoare în Cupa României la floretă individual

Călugăreanu a început să domine această probă din 2015, după ce a câştigat Cupa Mondială rezervată junioarelor la floretă.

Autor: Daniel Samoilă / 28 Sept. 2017

Bianca Benea s-a impus în Cupa României la spadă feminin

Sportiva de la CSM Oradea, Bianca Benea a câștigat Cupa României la spadă feminin.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iun. 2017

Sabrera Bianca Pascu, bronz la Europenele de la Tbilisi

Sportiva noastră a concurat în proba individuală de sabie, unde a pierdut în semifinale la italianca Rossella Gregorio, cu scorul de 15-10.

Autor: Maria Sorescu / 11 Ian. 2017