Fed Cup: Canada-România 1-1, după prima zi. Dulgheru a taxat aroganța lui Bouchard

Fără Simona Halep și Monica Niculescu, România are o misiune foarte grea în Canada. Irina Begu și Alexandra Dulgheru au oferit prestații distincte la Montreal.

Alexandra Dulgheru a produs surpriza plăcută și a învins-o pe Eugenie Bouchard, numărul 7 mondial, cu 6-4, 6-4. Ea a restabilit egalitatea (1-1) între echipele feminine de tenis ale României și Canadei, în meciul de baraj pentru accederea în Grupa Mondială a Fed Cup. Irina Begu pierduse meciul de debut al confruntării în fața surprinzătoarei Francoise Abanda, de doar 18 ani.

Alexandra Dulgheru, aflată pe locul 69 în ierarhia WTA, a dominat-o categoric pe Eugenie Bouchard și a răspuns într-un fel și momentului controversat pe care canadianca l-a generat înaintea meciului, când a refuzat să dea mâna cu Dulgheru din superstiție.

După eșecul neașteptat al Irinei Begu, Alexandra s-a mobilizat fantastic și a învins-o într-un final de poveste pe Eugenie Bouchard, mândria Canadei. Ultimul game s-a jucat peste 13 minute, în care Alexandra a ratat patru mingi de meci, a comis două duble greșeli, dar a și salvat trei mingi de break. În cele din urmă a transformat a cincea minge de meci și a câștigat setul cu 6-4 și meciul, după o oră și 37 de minute.

În prima partidă de simplu a zilei, Francoise Abanda a învins-o pe Irina Begu cu 4-6, 7-5, 6-4. Begu (33 WTA), prima rachetă a României, în lipsa Simonei Halep, a dus la capăt cu mare greutate un meci care a durat două ore și 39 de minute și în care a acuzat probleme la piciorul stâng din debutul setului decisiv.

Potrivit tragerii la sorți, duminică, de la ora 20,00 (ora României), Bouchard va juca împotriva Irinei Begu, după care Abanda va primi replica Alexandrei Dulgheru. Bouchard a câștigat singurul meci direct cu Irina, anul acesta, în optimi la Australian Open, cu 6-1, 5-7, 6-2, iar Abanda și Dulgheru nu s-au întâlnit. Nu este exclus ca Irina Begu să fie înlocuită cu Andreea Mitu, din cauza problemelor medicale pe care le-a acuzat în meciul de sâmbătă, cu Abanda.

Meciul de dublu de pe Maurice-Richard Arena va opune perechile Gabriela Dabrowski (43 WTA dublu)/Sharon Fichman (141 WTA dublu) și Andreea Mitu (218 WTA la dublu)/Raluca Olaru (62 WTA la dublu), conform programului inițial.

România, care nu a mai jucat în eșalonul de elită al Fed Cup din 1992, a trecut în primul tur al Grupei Mondiale II de Spania, în februarie, la Galați, cu scorul de 3-2. Canada, fără principala sa jucătoare, Eugenie Bouchard, a fost învinsă cu 4-0, la Quebec, de Cehia, deținătoarea trofeului.

România și Canada s-au întâlnit o singură dată până acum în Fed, Cup, în 1983, în Elveția (Zurich), când echipa noastră se impunea cu 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale. Lucia Romanov a învins-o cu 6-2, 6-3 pe Angela Walker, Virginia Ruzici a dispus cu 7-6, 6-0 de Carling Bassett, iar perechea Florența Mihai/Lucia Romanov a câștigat cu 6-3, 6-4 disputa cu cuplul Carling Bassett/Jill Hetherington.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024