Echipa Australiei a câștigat Cupa Asiei pe Națiuni

Autor: Nicolas Grama

Echipa Australiei a câștigat Cupa Asiei pe Națiuni la Sydney, după ce a învins în finală Coreea de Sud cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), după prelungiri.

Massimo Luongo (45) a deschis scorul pentru gazdele turneului final din acest an (primul gol primit de coreeni la această ediție), dar Son Heung-min a egalat în minutele adiționale acordate de arbitru (90+1) și a trimis meciul în prelungiri. James Troisi a reușit golul victoriei în min. 105, ultimul din prima repriză a prelungirilor, după o eroare de proporții a fundașului Kim Jin Su în fața lui Tomi Juric.

În fața a aproape 80.000 de spectatori, Australia a câștigat primul său titlu de campioană a Asiei, o confederație din care face parte din 2006. La ediția trecută a competiției, Australia a fost învinsă în finală de Japonia cu scorul de 1-0, după prelungiri.

Coreea de Sud are în palmares două titluri (1956, 1960) și a mai jucat trei finale (1972, 1980, 1988).

Au evoluat echipele:
Coreea de Sud: Kim Jin-hyeon — Cha Du-ri, Kwak Tae-hwi, Kin Young-gwon, Kim Jin-su — Jang Hyun-soo, Ki Sung-yueng (căpitan) — Son Heung-min, Nam Tae-hee (Lee Keun-Ho, 64), Park Joo-ho (Han Kook-young, 71) — Lee Jeong-hyeop (Kim Ju-young, 88). Selecționer: Uli Stielike.
Australia: Matthew Ryan — Ivan Franjic (Matt McKay, 75), Trent Sainsbury, Matthew Spiranovic, Jason Davidson — Mark Milligan, Mile Jedinak (căpitan), Massimo Luongo — Robbie Kruse (James Troisi, 71), Tim Cahill (Tomi Juric, 64), Matthew Leckie. Selecționer: Ange Postoecoglou.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024