Qatar, Slovenia, Croatia și Spania, primele calificate in sferturile CM de handbal masculin

Spania s-a calificat cu cea mai mare ușurintă, celelalte trei echipe fiind nevoite să sufere până la final. Qatarul a bătut Austria, cu 29-27 si, dupa 18 ani, devine a doua nationala din Asia, care va juca in sferturile unui mondial. Qatarezii așteaptă rezultatul meciului Germania – Egipt pentru a-si afla urmatoarea adversara.

Slovenia s-a calificat pentru a doua oara consecutiv in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal. Slovenii au controlat jocul cu un portar in zi mare și s-au impus cu 30-28. Slovenia va intalni in sferturi castigatoarea dintre Franta si Argentina.

Croația a avut mari emotii cu Brazilia. Sudamericanii au condus la pauză cu 15-13, dar au pierdut locul în sferturi după un 26-25 pentru ex-iugoslavi. Croația așteaptă rezultatul partidei Polonia - Suedia.

Campioana mondială en titre, Spania, n-a avut emotii cu cea mai bună echipă a Africii, Tunisia, pe care a invins-o cu 28 -20. Mai departe, ibericii vor juca împotriva câștigătoarei dintre Islanda și Danemarca.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.