Ștefania Dobre, argint la judo, a câștigat prima medalie a României la JO de Tineret

Românca Ștefania Dobre a câștigat medalia de argint în competiția de judo, la categoria 63 kg, din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 2014 de la Nanjing. Este prima medalie cucerită de delegația României în China.

În finală, Ștefania Dobre a fost învinsă de unguroaica Szabina Gercsak. Până în finală, Dobre a trecut de Piovesana Lubjana din Marea Britanie, de ucraineanca Liudmila Drozdova, iar în semifinale a învins-o pe Jessica Klimkait din Canada.

În concursul de judo de la Jocurile Olimpice de tineret de la Nanjing participă 103 judoka din 103 țări care luptă la doar 8 categorii ( 4 feminine și 4 masculine).

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024