CRONICĂ / La Brad se scrie istorie

Autor: Alin Bufnila

Fotbalul trezeşte un oraş întreg. Este vorba de Brad, acolo unde Aurul scrie câte o pagină de istorie la fiecare două săptămâni. Meciul cu Minerul Motru, din turul 4 al Cupei României, a fost subiectul principal al discuţiilor din oraş. Site-urile de socializare au fost pline de îndemnuri şi chemări la marele meci, oamenii au făcut schimburi de ture pentru a ajunge la stadion.

La ora 16:30, cu o oră înaintea partidei, erau deja câteva zeci de oameni în tribunele stadionului vopsit recent de o mână de suporteri inimoşi. Iar lumea a tot venit, a tot venit, a tot venit. La începutul meciului, la arena din Brad erau aproape 1.000 de oameni. "Nu am mai văzut aşa ceva de 15 ani!", spuneau fanii bătrâni ai Aurului.

Spectacolul a început mai întâi în tribune. La intrare, două fete frumoase foc au împărţit steguleţe galbene şi negre. Cum s-a dat drumul la meci, au început să se desfacă fumigenele care au acoperit tribuna a doua. Pe teren, cei de la Motru au arătat că formează cea mai bună echipă care a venit la Brad până acum. Posesie bună, atacuri multe, presing tare. Au fost ratări şi de o parte, şi de alta, dar la pauză singura tabelă electronică funcţională din judeţul Hunedoara arăta 0-0.

Lumea era însă optimistă. Oamenii se bucurau de un eveniment minunat din oraş. Părinţii şi-au adus copiii la meci, să-i înveţe ce e fotbalul. Au avut ce învăţa. Au văzut o echipă care s-a sacrificat timp de 90 de minute, Aurul Brad. Au văzut jucători de aproape 40 de ani care s-au "bătut" ca în tinereţe pentru minge.

Unul dintre aceştia a decis meciul. La un corner bătut perfect de Darius Ciocan, Radu Filipaş s-a înălţat, a lovit cu capul, a dat gol şi s-a dus la galerie să sărbătorească. Un oraş întreg a auzit urletele de bucurie de pe stadion. 1.000 de suporteri au trăit ultimele minute în ritmul acţiunilor ofensive ale oaspeţilor, care au presat din nou. După câteva minute de prelungire, arbitrul timişorean a fluierat finalul.

S-a declanşat nebunia. Aurul Brad, o echipă de Liga a IV-a, s-a calificat în turul 5 al Cupei României şi va da peste o altă echipă din eşalonul al doilea. Sigur va fi şi mai greu. Dar pentru cei de la Aurul este o aventură incredibilă, care este savurată pas cu pas. Este o aventură care poate trezi un oraş înţepenit în probleme economice. 1.000 de oameni au plecat bucuroşi acasă şi au dus cu ei amintiri de neuitat.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024