Etapa de Bundesliga sub lupa

Autor: Daniel Ciutac

Augsburg - Werder Bremen 3-1

Lanterna rosie Augsburg face un meci senzational impotriva celor de la Werder Bremen. Meciul a inceput in forta, cei de la Augsburg  reusesc sa inscrie inca din minutul 2 prin Wernerdar . 17 minute mai tarziu Bremen reuseste sa egaleze prin De Bruyne. Augsburg a fost echipa mai motivata, iar gazdele reusesc sa mai inscrie de doua ori prin Hain (min.32) si Baier (min.73), scapand de ultimul loc din Bundesliga.

Moenchengladbach - Frankfurt  2-0

Gladbach reuseste sa rapuna revelatia campionatului, chiar daca Frankfurt a dominat tot meciul. Gladbach castiga cu 2-0, reusind si golul etapei prin Arango.

Furth - Hamburger SV  0-1

Nordicii veneau dupa o serie buna de 3 victorii si un egal in fata unor echipe de top din Bundesliga. Dupa un meci echilibrat, Hamburger SV se impune cu 1-0 printr-un gol marcat de Son in minutul 19 si urca pe pozitia 8 in clasament.

Mainz - Dusseldorf 1-0

Parea sa fie un meci greu pentru cei de la Mainz. In debutul meciului oaspetii au numeroase ocazii, dar nu reusesc sa trimita mingea in plasa celor de la Mainz. Pe finalul meciului ratarile celor de la Dusseldorf se razbuna si Noveski inscrie in minutul 85 dupa o faza fixa si aduce 3 puncte importante pentru gazde.

Schalke - Wolfsburg 3-0

Cu Ciprian Marica doar in tribune, accidentat, Schalke se impune la scor de neprezentare in fata celor de la Wolfsburg. Se pare ca Felix Magath nu poate sa invinga fosta sa echipa, Schalke.

Bayern - Hoffenheim 2-0

Se pare ca bavarezii si-au revenit repede dupa infrangerea din Champions League in fata celor de la BATE, reusind sa isi continuie seria de meciuri fara infrangere in campionat. Bayern s-a impus in fata celor de la Hoffenheim prin dubla lui Ribery (19'/47').

Stuttgart - Leverkusen 2-2

Meci mare pe Mercedes-Benz Arena unde Stuttgart a primit vizita lui Bayer Leverkusen.Cele doua echipe isi impart ocazile de gol insa cei care deschid scorul sunt cei din Leverkusen, dar adversara Stelei din grupele Europa League revine in joc prin dubla lui Ibisievic si preia conducerea. Insa meciul nu avea sa se termine aici.  Kiessling inscrie in minutul 59 reusind si el dubla.

Hannover - Dortmund 1-1

Meciul incepe bine pentru Dortmund care isi continua forma buna din ultima vreme, iar ocazile nu se lasa asteptate. Dupa doar 26 de minute, Borussia deschide scorul prin polonezul Lewandowski dupa o serie frumoasa de pase. Dupa pauza Hannover intra mai bine in joc si are numeroase ocazii, cea mai mare ratare fiind semnata de Diouf care rateaza cu poarta goala din trei metri. Zece minute mai tarziu acelasi Diouf avea sa stabileasca scorul final, 1-1. Hannover demonstreaza ca este o fortareata acasa, ramanand neinvinsa de mai bine de un an de zile.

Freiburg - Nurnberg 3-0

Chiar daca Nurnberg a avut mai mult posesia (60%), Freiburg reuseste o victorie mare pe teren propriu, reusind sa se impuna cu 3-0, ultimele doua goluri fiind inscrise in finalul partidei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.