România se întoarce cu două medalii de la Cupa Mondială de canotaj de la Linz

Două dintre cele șase echipaje deplasate la etapa de Cupă Mondială de la Linz-Ottensheim au obținut medalii.

Cea mai bună poziție a fost ocupată de echipajul masculin de patru rame, format din Mihai-Vasile Ţigănescu, Cosmin Pascari, Ştefan-Constantin Berariu şi Ciprian Huc.

Pe podium a urcat și echipajul feminin de dublu vâsle, care a cucerit bronzul în formula Gianina Beleagă - Ionela Livia Cozmiuc.

Surpriza neplăcută a venit din partea echipajului feminin de 8+1, care a terminat pe locul 5 în componența Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Cristina-Georgiana Popescu, Alina Ligia Pop, Mădălina Bereş, Iuliana Popa, Beatrice Parfenie, Denisa Tîlvescu şi Daniela Druncea.

Alte trei echipaje tricolore nu au reuşit calificarea în finalele A şi au evoluat în finalele B.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Dec. 2023

Muzeul Ivan Patzaichin, deschis din mai 2024 în localitatea Mila 23

Mila 23 este localitatea din Delta Dunării în care s-au născut mai mulți dintre campionii României la canotaj și kaiac canoe.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mai 2023

Medalii pentru România la CE de canotaj: aur pentru echipajul feminin de 4 rame și argint pentru băieții de la 8+1

Campionatul European de canotaj de la Bled (Slovenia) este încă o oportunitate pentru sportivii români pentru a-și arăta calitatea.