Spectacol nesperat. Albanezii Elveției au învins Serbia

În fața a peste 30 000 de spectatori, la Kaliningrad, Elveţia a învins selecţionata Serbiei, deși a fost condusă la pauză.

Formația din „Țara Cantoanelor” s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1), într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale.

Meciul a avut ritm și multe ocazii, fiind printre cele mai spectaculoase de la acest turneu final.

Serbia a condus prin golul marcat de Aleksandar Mitrovic (5), dar Elveţia a revenit după pauză, punctând prin Granit Xhaka (52) şi Xherdan Shaqiri (90), doi fotbaliști cu origini albaneze.

Meciul a avut și un moment controversat. Sârbii au solicitat în mod justificat acordarea unui penalty. Arbitrul Brych nu a folosit însă sistemul VAR, după ce Mitrovic a fost busculat în careu de doi fundaşi elveţieni, într-un duel inegal.

În celălalt meci al grupei, Brazilia a învins Costa Rica, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate după minutul 90.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 27 iunie, Serbia - Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), şi Elveţia - Costa Rica, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod). În afară de Costa Rica, celelalte trei echipe au şanse de calificare în optimi.

Serbia: 1. Vladimir Stojkovic - 6. Branislav Ivanovic, 15. Nikola Milenkovic, 3. Dusko Tosic, 11. Aleksandar Kolarov (căpitan) - 4. Luka Milivojevic (18. Nemanja Radonjic, 81), 21. Nemanja Matic - 10. Dusan Tadic, 20. Sergej Milinkovic-Savic, 17. Filip Kostic (22. Adem Ljajic, 64) - 9. Aleksandar Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (7. Breel Embolo, 73), 14. Steven Zuber (19. Josip Drmic, 90+4) - 9. Haris Seferovic (18. Mario Gavranovic, 46). Selecţioner: Vladimir Petkovic.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.