Japonia produce surpriza și o învinge pe Columbia în primul meci al Grupei H

Autor: Flaviu Ilie

Prima etapă a Campionatului Mondial continuă să surprindă pe toată lumea. Japonia a reușit să se impună în fața favoritei Grupei H, Columbia, scor 2-0.

Startul de partidă a fost unul de groază pentru sud-americani. Carlos Sanchez a respins o minge cu mână în careu în minutul trei.

Sanchez a fost eliminat, iar din penalty-ul rezultat, Shinji Kagawa a deschis scorul cu o execuție în plasa laterală.

În ciuda omului în minus, columbienii au fost mai periculoși, iar Falcao putea aduce egalarea în două rânduri, dar Kawashima a fost la post.

Totuși, în minutul 39, portarul japonez a gafat incredibil. Quintero a executat o lovitură liberă pe sub zid, iar Kawashima a introdus mingea în proprie poartă, iar la pauză scorul era 1-1.

Ritmul din repriza secundă a fost mai scăzut, însă tot s-a înscris. În minutul 73, Honda a centrat pentru Osako, care a înscris cu o lovitură de cap și a stabilit scorul final, Japonia-Columbia 2-1.

Japonia este prima echipă din Asia care învinge una din America de Sud, în toate cele 18 întâlniri dintre reprezentative de pe cele două continente.

Columbia 🇨🇴: Ospina, Arias, Sánchez, Murillo, Mojica, Sánchez, Lerma, Cuadrado, Quintero, Izquierdo, Falcao.

Japonia 🇯🇵 Kawashima, Shoji, Nagatomo, H. Sakai, Yoshida, Shibasaki, Haraguchi, Kagawa, Inui, Hasebe, Osako.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024