Mihaela Buzărnescu, în sferturi la Nottingham și în proba de simplu, dar și în cea de dublu

Autor: Flaviu Ilie

Mihaela Buzărnescu, locul 30 ATP și cap de serie numărul cinci la turneul WTA de la Nottingham (250.000 de dolari) s-a calificat în sferturile competiției după ce a învins-o pe Irina Falconi (SUA, 152 ATP) în trei seturi, 6-3, 5-7, 6-3.

Mihaela n-a avut mari probleme în primul set. Jucătoarea din România a realizat două break-uri rapid, și s-a distanțat decisiv încă din primele momente ale disputei. Falconi a încercat să echilibreze situația, chiar a reușit și un break, însă Buzărnescu s-a impus cu 6-3.

Dezechilibrul Mihaelei din finalul primului set s-a resimțit și în setul doi, unde Falconi a profitat de erorile lui Buzărnescu și s-a impus cu 7-5, trimițând partida în decisiv. În ultimul act, românca a revenit la jocul obișnuit și a trecut fără prea mari probleme de adversară, cu 6-3, la finalul a două ore și opt minute de joc.

Pentru calificarea în sferturi la Nottingham, Mihaela Buzărnescu va fi recompensată cu 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA. În faza următoare o va întâlni pe câștigătoarea meciului Osaka/Allertova.

De asemenea Buzărnescu este în sferturi și la dublu, unde alături de Heather Watson a trecut de favoritele competiției Liudmila Kicenok/Alla Kudriavţeva.

Autor: Maria Sorescu / 17 Iun. 2018

Roger Federer este din nou lider mondial

Pentru că a atins finala turneului de 250 de puncte de la Stuttgart, Roger Federer l-a depășit la numărul de puncte pe spaniolul Rafael Nadal, campion la Roland Garros.

Autor: Vasile Cenușă / 15 Iun. 2018

„Fiare noi, fiare noi!” sau cum trebuie de fapt capitalizat succesul Simonei Halep la Paris

Două momente controversate, cu Simona Halep în prim-plan, fără voia ei, ar trebui să ne arate cum să capitalizăm corect succesul ei de la Paris.

Autor: Flaviu Ilie / 13 Iun. 2018

Marius Copil, în sferturi la Hertogenbosch! Victorie în trei seturi cu Yuichi Sugita

Marius Copil l-a învins pe Yuichi Sugita în optimi la Hertogenbosch, scor 7-4, 4-6, 6-4.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2018

Danemarca și Australia s-au neutralizat, 1-1, la Samara

În fața a peste 40 000 de oameni, selecţionatele Danemarcei şi Australiei au oferit un meci modest.

Autor: Maria Sorescu / 21 Iun. 2018