România și-a aflat adversarele de la CE 2018 de handbal feminin

Autor: Ilie Flaviu

România și-a aflat adversarele de la Campionatul European de Handbal Feminin 2018. Tricolorele vor evolua la Brest, în grupa D, alături de reprezentativele Germaniei, Norvegiei și Cehiei.

România s-a calificat la turneul final al CE2018 din postura de câştigătoare a grupei preliminare 4. Jucătoarele naționalei noastre au bifat următoarele rezultate: 36-25 şi 28-25 cu Austria, 32-16 şi 32-28 cu Portugalia, 25-30 şi 26-25 cu Rusia.

Componența celor patru grupe:
Grupa A: Danemarca, Serbia, Suedia, Polonia;
Grupa B: Franţa, Muntenegru, Rusia, Slovenia;
Grupa C: Ungaria, Spania, Olanda, Croaţia
Grupa D: Norvegia, România, Germania, Cehia.

Primele trei clasate din fiecare grupă se vor califica în grupele principale. Echipele din grupele A și B vor disputa meciuri la Nantes, iar cele din grupele C și D la Nancy. Faza finală se va disputa la Paris, la AccorHotels Arena.

Campionatul European de handbal feminin se va desfășura în perioada 29 noiembrie-16 decembrie a acestui an. La ediția precedentă, România a încheiat pe 5, iar campioană a fost încoronată Norvegia.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023