Academia Rapid a învins-o încă odată pe CSA Steaua, în finala Cupei României, pe zona București

Autor: Ilie Flaviu

Academia Rapid și CSA Steaua s-au întâlnit înca odată în acest sezon, pentru a patra oară, după cele trei întâlniri din Liga a 4-a. În toamnă cele două echipe au remizat 1-1, însă rapidiștii au câștigat următoarele două dueluri, printre care și meciul decisiv pentru accederea la barajul de promovare.

Meciul de astăzi a reprezentat finala Cupei României, faza pe București, iar câștigătoarea obținea prezența în sezonul următor pe tabloul principal al competiției. Rapidiștii au părut mult mai motivați decât adversarii, iar asta s-a simțit din plin.

Alb-vișiniii au început cum nu se putea mai bine, iar încă din minutul unu, Vlada a deschis scorul cu o reluare din marginea careului la colțul lung. Steliștii au fost aproape să egaleze până la pauză, însă Ignat a intervenit superb la șutul lui Răsdan.

Până la sfârșitul primului act, giuleștenii au mai înscris odată, prin Daniel Niculae, care a reușit să rămână singur cu portarul după o poziționare defectuoasă a apărării adverse.

După revenirea de la vestiare, Rapid a mai înscris odată. Daniel Niculae a fost din nou în prim-plan. Golgheterul vișiniilor a pivotat bine trăgând apărarea după el, Vlada a preluat mingea de la el și a realizat dubla cu un șut la colțul lung, în minutul 56.

Steliștii au reușit totuși să înscrie golul de onoare. Radu a sărit bine la un corner și a finalizat cu capul, în minutul 74, stabilind scorul final, Academia Rapid-CSA Steaua 3-1.

Rapid (4-4-2): Ignat - Voicu, Iacob, Maftei, Stancu - Grigore, Duriţă, Lădaru, Goge - Vlada, D. Niculae

Steaua (3-4-3): Iancu - Pădureţ, Lolescu, Radu - Jitaru, Răsdan, Vâlcea, Turbatu - Camara, Bâtfoi, Predescu

sursă foto: telekomsport.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.