Andreea Verdeș și Denisa Mailat au obținut medalii de argint și de bronz la Cupa Irina Deleanu de gimnastică ritmică

Cupa Irina Deleanu a fost cea mai importantă competiţie de gimnastică ritmică găzduită în această lună în România, la Sala Polivalentă din Capitală.

Țara noastră a obținut medalii prin Andreea Verdeş, două de argint şi două de bronz, și Denisa Mailat, una de bronz, în finalele pe obiecte din cadrul competiției.

Andreea Verdeş (CS Unirea Iași) a ocupat poziţia a doua în finala la cerc, cu 17,500 puncte, fiind devansată de rusoaica Polina Honina, cu 18,800 puncte. Medalia de bronz i-a revenit unei celeilalte reprezentante a României, Denisa Mailat, cu 17,100 puncte.

În finala la măciuci, pe primul loc s-a clasat Polina Honina (Rusia), cu 19,100 puncte, urmată de Andreea Verdeş, cu 17,850 puncte, şi de Karina Kuzneţova (Rusia), cu 17,250 puncte.

Andreea Verdeş a încheiat finala la cerc pe poziţia a treia a podiumului, cu 16,900 puncte. Ea a fost devansată de reprezentantele Rusiei, Karina Kuzneţova (18,700 puncte) şi Maria Pobeduşkina (18,400 puncte).

În finala la panglică, primele două locuri au revenit tot Rusiei, prin Polina Honina (17,850 puncte) şi Karina Kuzneţova (17,850 puncte), iar poziţia a treia Andreei Verdeş (16,550 puncte).

La individual compus, Denisa Mailat şi Andreea Verdeş au încheiat pe locurile 4 şi 5, cu 66,500 puncte, respectiv 66,200. Podiumul a fost ocupat de Karina Kuzneţova (74,700 puncte), Polina Honina (73,500 puncte) şi Maria Pobeduşkina (71,600 puncte).

La această ediţie a Cupei Irina Deleanu nu a participat cea mai valoroasă sportivă a României la gimnastică ritmică, Ana Luiza Filiorianu, care este accidentată.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Feb. 2024

VIDEO / Din toată inima pentru Team Romania, melodia care-i va impulsiona pe sportivii români la Jocurile Olimpice de la Paris

Trupa Voltaj aduce o notă de inspirație și susținere pentru sportivii calificați la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Dec. 2023

Opinie / După ce a trimis sportul în plan secund, Ciolacu cere sportului banii pe care guvernul său poate să-i ofere

Încurcate sunt căile politicii românești. Sau mai degrabă nămoloase.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024