FCSB câștigă la Craiova, cu 1-0, iar lupta pentru titlu se dă în ultima etapă

Cu un stadion arhiplin și suporterii olteni dornici să sărbătorească un succes în fața lui FCSB, CSU Craiova a abordat meciul cu echipa lui Nicolae Dică cu multă ambiție și aplomb.

Energia gazdelor nu a fost însă completată și de luciditate. Primul moment de acest fel l-a avut în prim-plan pe Mitriță, care a ratat o ocazie mare în minutul 14, când a scăpat singur cu Bălgrădean.

După 10 minute, Băluță a fost din nou aproape să deblocheze tabela, dar portarul FCSB-ului s-a opus. Oaspeții s-au trezit abia pe final de repriză, când Felipe Teixeira și Florin Tănase au ratat ocazii importante.

Imediat după pauză, Tiago, Mitriță și Zlatinski au fost din nou opriți de Bălgrădean. Meciul curgea spre un 0-0, dar FCSB a înscris în mod neașteptat golul victoriei.

Unica reușită a jocului a fost izbutită de Teixeira, în minutul 86, după o fază creată de Florin Tănase. FCSB a terminat meciul și cu un om în minus, dar cu doi fotbaliști eliminați. Pintiii, aflat pe banca de rezerve după ce a fost înlocuit, a văzut cartonașul roșu în primul minut de prelungiri, iar Junior Morais a fost eliminat în al șaselea minut de prelungiri.

În urma acestui rezultat, titlul de campioană se va decide în ultima etapă, între CFR Cluj, echipa de pe primul loc, şi FCSB, formaţia de pe poziţia secundă, diferenţa fiind de un punct.

CS Universitatea Craiova: Mitrovici - Popa (Screciu '84), Kelici, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski (Burlacu '90), Bancu - Mitriţă, Băluţă, Gustavo (Glavina '77). Antrenor: Devis Mangia

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Momcilovic, J. Morais - Pintilii (C. Tănase '84), Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tănase, Fl. Coman (Man '74)- Gnohere (Budescu '72). Antrenor: Nicolae Dică