Gyor este regina Europei la Handbal după o finală dramatică cu Vardar

Autor: Ilie Flaviu

După ce în semifinale Gyor și Vardar au oferit două prestații solide cu CSM București, respectiv Rostov Don, astăzi a venit momentul ca cele două echipe să dea piept în marea finală a competiției.

În prima repriză niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze decisiv, meciul fiind unul extrem de disputat. La cabine s-a intrat la egalitate, 9-9. După pauză, s-a păstrat același ritm echilibrat. Diferența nu a putut fi făcută între cele două echipe în timpul regulamentar, astfel ca s-a intrat în prelungiri.

În minutele suplimentare, Gyor s-a distanțat la trei goluri, însă finalul de partidă a fost unul dramatic. Vardar s-a apropiat la un singur gol, iar ultima fază a făcut diferența. Canadija a rămas singură pe linia semicercului cu Grimsbo, care însă s-a opus aruncării jucătoarei lui Vardar și a trimis trofeul la Gyor, după ce meciul s-a încheiat cu scorul de 27-26.

Astfel, Gyor câștigă EHF Champions League pentru a patra oară în istoria clubului, după ce s-a mai impus în 2013, 2014 și 2017, de fiecare dată cu Martin Ambros. Antrenorul spaniol se va muta la Rostov Don din vară.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.