Cel mai lung meci din istoria AHL! Charlotte Checkers și Lehigh Valley Phantoms s-au duelat până în a cincea repriză de prelungiri

Autor: Ilie Flaviu

Cel mai lung meci de hochei din istoria Ligii Americane de Hochei a avut loc chiar ieri. Duelul dintre Charlotte Checkers și Lehigh Valley Phantoms a început miercuri, la ora locală 19:00, și s-a terminat joi, după șase ore de joc, la 1:09.

Tabela a fost modificată prima dată de Danick Martel de la Phantoms, în prima repriză, iar pentru Checkers a egalat Patrick Brown în al doilea act. Niciuna din echipe nu a reușit apoi să preia conducerea, iar ce a urmat a stabilit un record pentru AHL: au urmat cinci reprize de prelungiri, iar abia după 147 de minute de joc, Alex Krushelnyski a adus victoria pentru Lehigh Valley Phantoms.

Cel mai bun om de pe teren a fost portarul oaspeților, Alex Lyon, care a reușit 94 de intervenții, la patru distanță de recordul lui Michael Leighton, în precedentul meci care deținea recordul de cele mai multe minute jucate în AHL, câștigat tot de Lehigh Valley.

Din cei 5, 385 de spectatori prezenți la startul partidei în tribunele patinoarului, doar 300 au reușit să reziste pe alături de hocheiști pe parcursul tuturor celor 160 de minute.

Phantoms au 3-1 la general în sfertul cu Checker, și mai au nevoie de o victorie pentru a ajunge în semifinalele competiției.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024