Marșul, specialitate asiatică. Liang Rui, campioană mondială și record la 50 km

Proba atletică de marș a devenit în ultimii ani un domeniu dominat de sportivii din Japonia și China.

Cu o tehnică foarte bună, aceștia au dominat concursurile de marș de la Mondialele din China.

Performanța zilei a fost realizată de chinezoaica Liang Rui, care a stabilit un nou record mondial în proba de 50 km marş.

Sportiva de 23 de ani a terminat cu timpul de 4h 04 min. 36 sec. și a cucerit medalia de aur.

Liang Rui a fost urmată de compatrioata sa Yin Hang, vicecampioană mondială en titre la individual, şi de australianca Claire Tallent.

La masculin a fost monopol japonez. Niponii Hirooki Arai, Hayato Katsuki şi Satoshi Maruo au terminat pe podium și au adus și medalia de aur pe echipe Japoniei. Argintul a revenit Ucrainei, iar bronzul Poloniei.

La feminin, China a câştigat titlul mondial pe echipe. Ecuadorul a cucerit medalia de argint, în timp ce Ucraina şi-a adjudecat medalia de bronz.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Oct. 2023