Spectacol pe Anfield! Liverpool se impune categoric, însă Roma speră la încă un comeback

Autor: Ilie Flaviu

Liverpool și Roma s-au duelat pe Anfield, în turul semifinalelor de UEFA Champions League, în duelul surprizelor din această fază a competiției. Cele două echipe au reusit să treacă de două dintre favoritele competiției, Manchester City și Barcelona.

Startul de partidă a fost unul foarte aprins. Firmino a ratat prima ocazie a disputei, în minutul cinci, când a trimis paralel cu poarta dintr-un unghi închis. La cealalată poartă, Kolarov a expediat o torpilă din afara careului care a zguduit bara după ce a fost deviată de Karius.

Mai apoi a venit rândul lui Mane să rateze. Senegalezul nu a reușit să finalizeze din două poziții clare de gol. De fiecare dată a trimis mingea peste poartă. În minutul 36, a ieșit la rampă Mohammed Salah. Egipteanul a deschis scorul cu un șut plasat la încheietura barelor. În ultimul minut al reprizei, Salah a reușit dubla, după ce l-a executat pe Alisson cu o scăriță.

A doua repriză a fost una încinsă din toate punctele de vedere. Liverpool a înscris de trei ori în decurs de 10 minute. Mane a fost primul. Senegalezul a dus scorul la 3-0 în minutul 56, iar în minutul 69 scorul era 5-0 după dubla lui Roberto Firmino.

Finalul de joc a redat însă speranțele Romei. Dzeko a înscris în minutul 81, din pasa lui Nainggolan, iar apoi Perotti a adus scorul la 5-2, în urma unui penalty provocat de James Milner, iar astfel AS Roma speră la încă o revenire ca cea din returul cu Barcelona. Și de această dată, italienii au nevoie de o victorie la minim trei goluri.

Liverpool: Karius - Alexander-Arnolds, Lovren, Van Dijk, Robertson; - Oxlade-Chamberlain (Wijnaldum 18), Henderson, Milner - Salah (Ings 75), Firmino(Klavan 90+3), Mane

Roma: Alisson - Jesus(Perotti 67), Manolas, Fazio - Kolarov, Strootman, De Rossi(Gonalons 67), Florenzi - Nainggolan, Under(Schick 46) - Dzeko

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.