VIDEO/ Chelsea, în finala FA Cup. Super reușită a lui Giroud

Autor: Ilie Flaviu

După ce ieri am văzut-o pe Manchester United calificându-se în finala FA Cup, după victoria cu Tottenham, astăzi am asistat la meciul care decidea adversara diavolilor din finală, meciul dintre Chelsea și Southampton.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără momente aprinse sau periculoase la vreuna dintre porți. Niciuna din echipe nu i-a permis celeilalte să își creeze vreo ocazie, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 0-0.

A doua repriză a început perfect pentru Chelsea. Giroud a deschis scorul la un minut după startul actului secund, după o fază de excepție. Atacantul francez s-a descotorosit de patru adversari și a finalizat din fața porții goale. Shane Long, Nathan Redmond și Charlie Austin au avut ocazii bune de a egala, însă nu au reușit să finalizeze, cel din urmă având și un gol anulat pe motiv de offside.

Golul a venit la poarta cealaltă. Cesar Azpilicueta i-a trimis o pasă peste portar lui Alvaro Morata, care nu a iertat și a dublat avantajul echipei sale, stabilind și scorul finala, Chelsea-Southampton 2-0.

Astfel, Chelsea avanseaza în finala FA Cup, unde o va întâlni pe Manchester United, pe cel mai mare stadion din Anglia, Wembley.