Barcelona o surclasează pe Sevilla și câștigă Copa del Rey

Autor: Ilie Flaviu

Barcelona și Sevilla s-au înfruntat în finala Copei del Rey. Pentru catalani, a fost a cincea finală consecutivă, iar disputa cu Sevilla a reprezentat reeditarea finalei din 2016, câștigată de catalani cu 2-0.

După un sfert de oră de joc, scorul a fost deschis. Coutinho a primit o pasă la limita offside-ului, a scăpat singur cu Soria și i-a trimis o pasa lui Suarez care nu a iertat din fața porții. Messi a marcat și el în minutul 30, în urma unei combinații de excepție între Alba și Iniesta. Până la pauză, Suarez a realizat dubla, după ce a finalizat în vinclu pasa lui Messi.

După ieșirea de la cabine, ritmul catalanilor a fost la fel de ridicat. În minutul 52, Andres Iniesta a marcat din interiorul careului, în ceea ce ar putea fi ultima finală pentru el în tricoul Barcelonei. Coutinho a marcat și el, în minutul 69, în urma unui penalty cauzat de hențul lui Lenglet, iar scorul final a fost Barcelona-Sevilla 5-0.

Astfel, Barcelona se impune pentru a patra oară consecutiv în Cupa Spaniei, iar etapa viitoare în La Liga, catalanii își pot asigura matematic și titlul de campioană.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024