Își reveniră oltenii! Universitatea Craiova este ca și calificată în finala Cupei, după 5-1 cu FC Botoșani

Autor: Viorel Berbece

După înfrângerea cu FCSB, Devis Mangia a schimbat foaia, jucând mai ofensiv, iar rezultatele încep să se vadă. După victoria la scor cu Iașiul, o altă echipă din Moldova a plecat bătută bine din Bănie, de data aceasta în Cupa României.

Nu mulți ar fi anticipat o victorie cu 5-1 a Craiovei în fața Botoșaniului, chiar și după evoluția entuziasmantă a „juveților” din meciul cu Iașiul. Dar a fost seara renegatului Băluță, scot inspirat din lot de Mangia la meciul trecut. Asta pentru că poate cel mai valoros jucător din lotul Craiovei și-a recăpătat în sfârșit pofta de joc și mai ales de gol.

Băluță și-a început „recitalul” cu o mare ocazie, încă din minutul 5. Șapte minute mai târziu, deja își trecea numele pe lista marcatorilor, după o pasă de excepție a lui Gustavo.  Botoșaniul a revenit în joc și chiar a avut două ocazii bune de a egala, dar Calancea și-a mai spălat din păcatele acestui sezon cu intervenții sigure. Pentru ca Băluță să înscrie pentru 2-0 în minutul 30.

Moldovenii au reușit în joc în minutul 35, după golul de senzație reușit de Acsinte, care a reușit o scăriță perfectă din 16 metri. Și se părea că Botoșaniul e în joc. Dar un moment important s-a petrecut în prelungirile primei reprize. În loc să se intre cu 2-1 la cabine, s-a intrat cu 3-1, după ce Horațiu Feșnic a acordat un penalty ușor, pentru un presupus fault la Gustavo. Același jucător a și transformat și deja oltenii aveau un avantaj consistent pe tabelă.

După pauză, CS Universitatea a intrat decisă să tranșeze calificarea în finală încă din manșa tur. „Serial-killer”-ul de moldoveni, Mitriță a mai înscris un gol în poarta unei formații moldave. După hattrick-ul cu Iașiul, internaționalul român a marcat și cu Botoșaniul, ducând scorul la 4-1, în minutul 65. Iar cireașa de pe tort a unei seri aproape perfecte pentru băieții lui Mangia a fost pusă de același Băluță, cu o lovitură liberă transformată impecabil, în minutul 83.

S-a terminat 5-1 și Universitatea poate visa din nou la primul trofeu după ani întregi de secetă pentru fotbalul din regiune. Să vedem dacă trupa olteană va reuși să mențină tempo-ul și în campionat, acolo unde mai are, cel puțin teoretic, șanse măcar pentru un loc 2 .

CSU Craiova: Calancea - R. Popa (Screciu ’69), Gardoş, Tiago – Dimitrov (Briceag ’88), Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (Burlacu ‘76), Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia;

FC Botoşani: Pap - Dumitraş, A. Burcă, Miron (Axente ’67), Acsinte - Oaidă, Tincu (Plămadă ’58) – Roman (Moruţan ’87), Achim, Golofca – Golubovic. Antrenor: Costel Enache.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024