Liga 1: CFR Cluj învinge campioana Viitorul și urcă pe primul loc în clasament

Autor: Daniel Samoilă

După o victorie împotriva Iașului în prima rundă, CFR Cluj a înregistrat nu mai puțin de trei egaluri consecutive și a căzut pe locul secund în clasament. În etapa a 5-a din play-off, trupa antrenată de Dan Petrescu s-a deplasat la Ovidiu pentru duelul cu campioana FC Viitorul.

Clujenii au început în forță meciul și au avut un gol anulat chiar în minutul 4. O fază colectivă plecată de la Culio s-a terminat cu un gol al lui Țucudean, dar atancatul feroviarilor a fost semnalizat în offside. Oaspeții au continuat să domine startul de partidă, iar în minutul 11 au marcat primul gol. O fază de contraatac s-a finalizat cu reușita lui Omrani.

Replica Viitorului a venit în minutul 23, constănțenii având o șansă bună la o lovitură liberă executată de Ianis Hagi. Peste alte două minute însă, CFR a mai dat o lovitură. Culio l-a deschis perfect cu o pasă de la mijlocul terenului pe Deac, iar mijlocașul CFR-ului l-a învins pe Cojocaru cu un șut plasat. Clujenii și-au menținut avantajul și au condus la pauză cu 2-0.

În repriza secundă a reapărut conservatorismul din jocul ardelenilor din ultimele partide, Dan Petrescu preferând să mențină rezultatul. Viitorul a pus stăpânire pe joc, iar cel mai periculos jucător a fost Ianis Hagi.

De altfel, în minutul 83 constănțenii au primit un penalty după un heț comis în careu de Boli. Ianis a executat, Arlauskis a parat inițial șutul, dar mijlocașul Viitorului a fost pe fază și a redus din diferență.

S-a terminat la final FC Viitorul-CFR Cluj 1-2, un succes ce îi ajută pe oaspeți să urce pe primul loc în clasament. CFR Cluj a acumulat 39 de puncte, cu unul mai mult decât FCSB. În schimb, FC Viitorul a rămas pe patru, cu 29 de puncte.

Echipele de start:

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer (Casap ’81) – Cicâldău, Băluţă, Ganea – Ciobanu (Voduţ ’46), I. Hagi, Drăguş (Gavra ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Bordeianu (Rus ’71), Culio - Deac, Omrani (Costache ’87), Ţucudean (Mureşan ‘90+2). Antrenor: Dan Petrescu

sursa foto:telekomsport.ro

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024