Concordia revine în duelul cu Juventus și se impune cu 2-1

Autor: Ilie Flaviu

Concordia Chiajna și Juventus București s-au întâlnit în primul meci al zilei de Liga I. Ambele echipe aveau nevoie de puncte pentru evitarea presiunii pusă de zona roșie. Concordia pierduse un singur meci pe teren propriu din ultimele șase (3-4 cu Dinamo în sezonul regulat).

Juventus a căutat golul din primele minute. Rabei, Leca și Drăghici au fost aproape să deschidă scorul, însă Caparco s-a opus eforturile lor. Prima ocazie a Chiajnei i-a aparținut lui Paul Batin, a cărui reluare din colțul careului de 6 metri a fost blocată de un fundaș al lui Juventus.

Golul a venit pentru echipa din Colentina. Florin Ștefan a profitat de o gafă a lui Patache, și a deschis scorul în minutul 27, stabilind și scorul pauzei, Concordia Chiajna-Juventus București 0-1.

După pauză, trupa din Chiajna a căutat egalarea, iar Ion Moldovan a mutat pentru asta. După câteva ocazii, în minutul 69, Prepeliță a egalat. Mijlocașul Concordiei a înscris după ce lovitura sa de cap fusese respinsă de Drăghia. Nou-intratul Pena a adus victoria echipei sale. În minutul 76, Pena a marcat tot după o respingere a lui Drăghia, și a stabilit scorul final, Concordia Chiajna-Juventus București 2-1

Astfel, Concordia Chiajna urcă pe poziția a patra în play-out, iar Juventus București rămâne în poziția de lanternă de roșie.

Concordia Chiajna: Caparco - Albu, Fota, Marc, Patache - Prepeliță, Babici - Cristescu, Bawab, Bumba - Batin

Juventus București: Drăghia - Kardes, Wallace, Leca, Fl. Ștefan - G. Simion - S. Drăghici, Băjenaru, V. Gheorghe, Reda Rabei - Elek

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.