Spectacol pe teren și în tribune. Academia Rapid o învinge pe CSA Steaua în derby-ul Ligii a 4-a

Autor: Ilie Flaviu

CSA Steaua și Academia Rapid s-au duelat astăzi pe Național Arena, într-un duel istoric pentru eșaloanele inferioare din fotbalul românesc. Partida s-a disputat în fața a peste 30 000 de suporteri, care au provocat însă și incidente în tribune.

Startul de partidă a fost unul sacadat, datorită obiectelor pirotehnice aruncate în teren de galeria rapidistă. După aceste intreruperi, steliștii au preluat inițiativa, și au fost aproape de gol prin Predescu, în mai multe rânduri. Și Mirea a ratat o ocazie mare, după ce nu a putut finaliza din trei metri centrarea lui Predescu.

Jocul a mai fost întrerupt odată în minutul 29, când fanii celor două echipe s-au încăierat și a fost nevoie de intervenția forțelor de ordine. Jocul s-a reluat după zece minute, iar ocaziile roș-albaștrilor s-au răzbunat. Daniel Niculae a deschis din în minutul 41 scorul, după ce a finalizat centrarea lui Vlada, din apropierea liniei porții.

Totuși, pe finalul reprizei, Steaua a egalat. Daniel Niculae a atins mingea cu mână în careu, iar arbitrul a acordat penalty. Predescu a înscris din penalty în minutul 45+7, iar scorul pauzei a fost 1-1.

A doua repriză a fost una dominată autoritar de vișinii. După șansele din startul actului secund, Burlacu și-a readus echipa în avantaj în minutul 54, după o bâlbâială în apărarea adversă. Avantajul a fost dublat cinci minute mai târziu. Daniel Niculae i-a întors favorul lui Vlada, care nu a iertat din fața porții.

Tot rapidiștii au fost mai incisivi, însă până la final nu s-a mai schimbat nimic. Rapid s-a impus cu 3-1 și își menține poziția de lideri în Liga a 4-a.

CSA Steaua: H. Iancu - Boerean, Pădureţ, Sitaru, Grigore - Olaru, Vîlcea - Zeciu, Răsdan, Predescu - Mirea

Academia Rapid: Ciuculescu - I. Voicu, A. Iacob, D. Bratu, Lădaru - A. Burlacu, Al. Duriță, V. Maftei, Goge - Vlada, D. Niculae

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024