Zero pe toate planurile. Viitorul și CSU Craiova au făcut un meci demn de play-out

Meciul dintre Viitorul și CSU Craiova a dezamăgit. Toată lumea se aștepta la un duel spectaculos, însă partida a fost închisă, cu puține ocazii și multe cartonașe galbene (șapte în total).

Ambele formații au căutat în primul rând să nu primească gol, ceea ce s-a și întâmplat. S-a terminat 0-0, dar oaspeții se puteau impune. Olenii au ratat un penalty și au jucat cu un om în plus în ultimele 10 de minute.

Prima repriză a fost de un nivel mediocru, iar singura ocazie i-a aparținut lui Ianis Hagi ... cu o lovitură de cap, de la 12 metri. Repriza a doua a fost mai animată. În minutul 59, Hristo Zlatinski a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Ţîru la Mitriţă.

Viitorul a reacționat o singură dată, tot prin Ianis Hagi. Lovitura liberă a acestui, din minutul 75, a fost reținută de portarul Mitrovic. În minutul 82, Ionuţ Vînă a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. CSU Craiova nu a profitat nici de acest aspect, iar meciul s-a terminat fără gol.

Echipele:

FC Viitorul: Cojocaru – Lima (Ciobanu ’65), Ţîru, De Nooijer, Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă – Chiţu (Măţan ’53), Gavra (Drăguş ’53), Ianis Hagi . Antrenor: Gheorghe Hagi

CS U Craiova: Mitrovic – Popov (Gustavo ’69), Kelic, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu (A. Santos ’55), Bancu – Burlacu (Popa ’69), Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.