Video/ Barcelona, ultima echipă calificată în sferturile de finală. Cum arată tabloul complet

Autor: Dionisie Rotaru

Formaţia antrenată de Ernesto Valverde a trecut cu 3-0 de Chelsea, în manşa retur de pe Camp Nou, şi a reuşit calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după 1-1 în meciul tur.

Catalanii au deschis scorul încă din minutul 3, prin Leo Messi, cel care a înscris cel mai rapid gol din carieră. Argentinianul l-a învins cu un şut din unghi pe Thibaut Courtois. Barcelona a dominat partida până la pauză şi a punctat din nou în minutul 20 prin Ousmane Dembele. Francezul cumpărat cu 105 milioane de euro a reuşit astfel primul gol în tricoul Barcelonei.

Lionel Messi a marcat din nou în minutul 63 şi a ajuns la borna cu numărul 100 în carieră în Champions League, fiind al doilea fotbalist care înscrie 100 de goluri în cea mai prestigioasă întrecere la nivelul echipelor de club, după Cristiano Ronaldo.

Topul celor mai buni marcatori din istoria Champions League:

117: Cristiano Ronaldo (POR, Manchester United, Real Madrid)
100: Lionel Messi (ARG, Barcelona)
71: Raúl González (SPA, Real Madrid, Schalke)
56: Ruud van Nistelrooy (OLA, PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid)
53: Karim Benzema (FRA, Lyon, Real Madrid)
50: Thierry Henry (FRA, Monaco, Arsenal, Barcelona)
48: Zlatan Ibrahimović (SUE, Ajax, Juventus, Internazionale Milano, Barcelona, AC Milan, Paris Saint-Germain, Manchester United)
48: Andriy Shevchenko (UCR, Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea)
46: Filippo Inzaghi (ITA, Juventus, AC Milan)
45: Robert Lewandowski (POL, Dortmund, Bayern)

Reuşita lui Messi avea să fie ultima din partida de pe Camp Nou şi a consemnat o victorie cu 3-0 în faţa celor de la Chelsea şi accesul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Barcelona  s-a alăturat astfel următoarelor echipe în faza sferturilor de finaşă a Ligii Campionilor: