Seriozitate nemțească. Bayern câștigă returul cu Beșiktaș și se califică în sferturile Ligii Campionilor

Autor: Daniel Samoilă

Beșiktaș a fost pur și simplu umilită Munchen, acolo unde a pierdut cu 5-0, dar încercau să obțină un rezultat pozitiv în returul de pe Vodafone Arena. Suporterii turci au făcut o atmosferă fantastică, asta și pentru a-i intimida pe elevii lui Jupp Heynckes.

Cei doi antrenori au abordat diferit partida, Guneș mizând pe jucători mai puțin utilizați în acest sezon, în timp ce Heynckes a aliniat aproape cel mai bun 11 pe care îl avea la dispoziție.

De altfel, Bayern a dominat începutul de meci și Vidal cu Ribery au avut cele mai bune șanse. Inevitabil a venit și primul gol al oaspeților. Thiago Alcantara a punctat în minutul 18 după o centrare perfectă a lui Muller.

Tactica lui Heynckes a funcționat de minune în prima repriză, singura ocazie a lui Beșiktaș venind în minutul 35, la un șut al lui Quaresma. La pauză a fost 1-0 pentru Bayern.

Repriza secundă a debutat cum nu se poate mai rău pentru turci. În minutul 46, Rafinha a centrat foarte bine de pe partea dreaptă și Gonul a marcat în propria poartă.

Germanii au redus motoarele și Beșiktaș a izbutit să marcheze golul de onoare. Vagner Love a punctat la o fază în care fundașii lui Bayern au greșit foarte mult. Apoi, turcii au continuat asaltul, însă scorul a rămas intact.

Ultima lovitură a partidei a venit spre final. Sandro Wagner, intrat pe teren în repriza secundă, a înscris în minutul 84 cu pieptul în urma unei centrări a lui Alaba. S-a terminat Beșiktaș-Bayern 1-3, iar per total bavarezii au avansat în sferturi cu scorul general de 8-1. De asemenea, Jupp Heynckes a devenit singurul tehnician din istoria Ligii Campionilor care a câștigat 11 meciuri consecutive.

Echipele de start:

BEŞIKTAŞ: Zengin - Gonul, Medel, Uysal, Erkin - Quaresma, Ozyakup, Arslan, Lens - Pektemek, Love

BAYERN: Ulreich - Rafinha, Boateng, Hummels, Alaba - Vidal, Martinez, Alcantara - Muller, Lewandowski, Ribery

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024