Wozniacki, eliminată la Indian Wells. Halep rămâne pe primul loc

Autor: Vasile Cenuşă

Caroline Wozniacki a fost eliminată de către Daria Kasatkina (locul 19 WTA), în optimile de finală ale turneulu de la Indian Wells, la finalul unui meci câştigat de rusoaica în două seturi, 6-4, 7-5.  Kasatkina a dominat primul set şi nu i-a oferit prea multe şanse câştigătoarei de la Australian Open.

Wozniacki a avut o şansă bună de a revenit în joc în setul secund, dar loviturile cu mult efect venite din partea Kasatkinei i-au pus mari probleme danezei. Jucătoarea a ratat astfel şansa de a reveni pe primul loc în clasamentul WTA ocupat de Simona Halep.

Daneza are în acest moment 7.430 de puncte, în timp ce Simona Halep are 8.115 puncte, avantaj care o plasează în fruntea clasamentului WTA şi la finalul turneului din California.

Simona Halep, calificată în sferturile de finală, va evolua împotriva croatei Petra Martic, miercuri, de la ora 22:00. Tot în sferturile de finală au reuşit să ajungă şi Angelique Kerber, dar şi Karolina Pliskova.

Autor: Maria Sorescu / 25 Apr. 2018

Sarabanda breakurilor. Irina Begu, calificată în sferturi la Istanbul

Orașul Istanbul este gazda turneului WTA de 280 de puncte TEB BNP Paribas Cup, unde Irina-Camelia Begu a obținut o victorie importantă.

Autor: Andrei Szabo / 25 Apr. 2018

Rafael Nadal bate un record deținut de Ilie Năstase

Rafael Nadal demonstrează încă o dată că este cel mai bun jucător pe zgură.

Autor: Vasile Cenușă / 24 Apr. 2018

Begu trece de primul tur la Istanbul. Nu și Cîrstea

Două dintre jucătoarele care au evoluat pentru echipa de Fed Cup a României în disputa cu Elveția au intrat în concurs la Istanbul. Doar una a trecut mai departe.

FRF vrea să reformeze Liga 2 și Liga 3 pentru a evita retragerile în plin campionat

Fotbalul românesc a fost marcat în ultimele sezoane de numeroase retrageri din motive financiare.