Meci solid pentru Simona Halep și calificare în sferturi la Indian Wells

Simona Halep este prima jucătoarea calificată în sferturile de finală la Indian Wells. Ea este pentru a patra oară în această fază a turneului de categorie Premier Mandatory.

Jucătoarea noastră a învins-o în două seturi pe chinezoaica Qiang Wang, deși a avut câteva momente de îndoială la jumătatea primului set.

Sportiva din Constanța a avut nevoie de puțin peste o oră pentru a o elimina pe a 55-a jucătoare a lumii, cu scorul de 7-5, 6-1.

Susținută din nou puternic de fanii români, Simona Halep a făcut câteva greșeli ușoare în game-urile șase și opt, aspect care a nemulțumit-o.

După o serie de două break-uri reciproce la mijloc de set, liderul mondial și-a recăpătat ritmul și a forțat pe finalul primului act, pe care l-a câștigat cu 7-5.

În setul al doilea, lucrurile au fost și mai clare. Simona Halep și-a dominat cu autoritate adversara și în doar 31 de minute a luat actul secund și a închis meciul.

De notat că nivelul jocului Simonei Halep a crescut constant, iar la final de meci jucătoarea noastră a lăsat senzația că acest crescendo putea să se amplifice dacă era nevoie. Per total, meciul a fost solid, cu o deplasare bună și lovituri inspirate, mai ales în setul al doilea.

Știam că va fi un meci greu. Am jucat împreună cu Wang la antrenamente și m-a bătut atunci, așa că eram conștientă de ceea ce trebuie să fac. În primul set am avut mici probleme, dar în setul al doilea și pe final de meci am reușit să domin jocul, așa că sunt mulțumită”, a declarat la finalul partidei Simona Halep.

În sferturile de finală, Simona Halep o va înfrunta pe Petra Martic, care a trecut de Marketa Vondrousova (Cehia), scor 6-3, 7-6. Halep și Martic s-au întâlnit până acum de două ori, fiecare reuşind câte o victorie.

Calificarea în sferturi este recompensată la Indian Wells cu un premiu de 167.195 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023