CSM Oradea și Phoenix Galați au câștigat ultimele meciuri ale etapei în LNB

Etapa a 20-a din Liga Națională de baschet masculin s-a încheiat cu meciurile CSM Oradea - BCM U Pitești și  BC Timișoara - Phoenix Galați.

Marea surpriză s-a produs în sala ”Constantin Jude”, unde puțini ar fi anticipat că echipa de pe Bega poate pierde, mai ales că în minutul 30, gazdele aveau 60-57. S-a terminat 79-73 pentru gălățeni.

La învingători, Phillip de Shine Miller a înscris 21 de puncte. De la gazde, Mladen Jeremic a adunat 21 de puncte, fiind secondat de Jordan Burdgess cu 16 puncte.

Într-un alt meci, CSM Oradea a învins-o cu greu pe BCM U Pitești, după ce a controlat autoritar prima jumătate a întâlnirii. Bihorenii conduceau la pauza mare cu 52-37, dar oaspeții au recuperat fără a periclita victoria orădenilor, scor 85-81.

Principalii marcatori ai întâlnirii au fost Valeika 16p, Gajovic 14 și Richard 14 de la orădeni, respectiv Nicoară 19p și Agafonov 18 de la piteșteni.

Autor: Flaviu Ilie / 15 Iun. 2018

Exclusiv/ Interviu cu Emanuel Cățe: "Vreau să devin cea mai bună versiune a mea"

Ziarul de Sport vă oferă în exclusivitate un interviu cu Emanuel Cățe, liderul naționalei României.

Autor: Ilie Flaviu / 13 Iun. 2018

CSM Oradea câștigă titlul pentru a doua oară în istorie

CSM Oradea a câștigat titlul după ce a învins-o pe Steaua în meciul patru al finalei.

Autor: Ilie Flaviu / 09 Iun. 2018

U BT Cluj a obținut medalia de bronz în Liga Națională de Baschet

U BT Cluj a câștigat meciul decisiv cu CSU Sibiu și a obținut medalia de bronz în Liga Națională de Baschet.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2018

Danemarca și Australia s-au neutralizat, 1-1, la Samara

În fața a peste 40 000 de oameni, selecţionatele Danemarcei şi Australiei au oferit un meci modest.

Autor: Maria Sorescu / 21 Iun. 2018