Thriller cu happy end pentru Simona Halep. Calificare în optimi la Indian Wells

Simona Halep a avut parte de o adversară arțăgoasă în turul al treilea de la Indian Wells, Caroline Dolehide, dar după o luptă aprigă a reușit să iasă învingătoare.

Jucătoarea noastră a început slab meciul, nu a simțit mingea, iar loviturile puternice ale americancei au făcut punct după punct.

Dolehide a avut inițiativa și a bifat 12 mingi direct câștigătoare, spre deosebire de doar trei ale liderului mondial. Americanca de 19 ani, aflată pe locul 165 WTA, a ridicat asistența de pe scaune și a închis primul set cu 6-1.

Simona Halep nu s-a panicat și s-a trezit în setul al doilea. După un duel echilibrat s-a ajuns în tie-break, unde Simona Halep a dovedit o precizie chirurgicală și a câștigat setul cu 7-3..

Decisivul i-a aparținut în totalitate Simonei, care cu un moral bun s-a desprins repede și a câștigat setul cu 6-2. După mai bine de două ore de luptă, jucătoarea noastră a ieșit zâmbitoare de pe teren.

Simona Halep a avut 30 de greșeli neforțate în acest meci, iar Dolehide a comis 47 de erori neprovocate. Raportul mingilor direct câștigătoare a fost 33-17 pentru americancă.

„O respect pe adversara mea pentru ce a făcut. Am avut probleme în setul doi, dar tot atunci mi-am dat seama că am o șansă bună să câștig meciul. M-am deplasat foarte bine și asta m-a ajutat să câștig acest meci dificil. Publicul de aici e extraordinar. De fiecare dată îmi doresc să dau tot ce am mai bun pentru acești oameni. Vă mulțumesc pentru sprijinul acordat", a declarat Simona Halep la finalul meciului.

În optimi, Simona Halep o va înfrunta pe chinezoaica Qiang Wang (55 WTA), care a trecut de Kristina Mladenovic (15 WTA), scor 6-1, 6-2. Simona și Qiang Wang nu s-au mai întâlnit niciodată până acum.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023