Debut cu dreptul în play-off. FCSB o învinge la limită pe Viitorul

Autor: Daniel Samoilă

Prima etapă din play-off-ul Ligii 1 a debutat în acest weekend. CFR Cluj și CS U Craiova au reușit să câștige la limită, astfel că FCSB avea o presiune în plus. Roș-albaștrii au jucat pe teren propriu cu campioana en-titre, FC Viitorul.

Dică a început cu Bălgrădean titular în poartă și cu Momcilovic pe postul de fundaș central. Florin Tănase, Budescu, Man și Gnohere au asigurat ofensiva, în timp ce Gică Hagi a mizat pe Ianis, Chițu și Ciubanu ca tripletă în atac.

Statul de joc le-a aparținut oaspeților, care au încercat un presing agresiv și au împiedicat construcția roș-albaștrilor. Totuși, la mijlocul primei reprize a ieșit la rampă Budescu, acesta având o șansă bună în minutul 25.

În minutul 32, Budescu a deschis scorul printr-un șut de efect din careu, după ce mingea a lovit bara din stânga și a intrat în poartă. Avantajul gazdelor a fost dublat peste alte șase minute. Momcilovic marchează dintr-un corner executat perfect de Man. La pauză, FCSB a condus cu 2-0.

Repriza secundă a continuat să fie dominată de FCSB. Jucătorii lui Dică au avut chiar și o bară în minutul 74 prin Alibec, intrat în partea secundă în locul lui Gnohere.

Contrar cursului jocului, Viitorul a reușit să marcheze. Mijlocașul Mladen a înscris un gol cu latul din interiorul careului, asta după ce Ianis Hagi a executat perfect un corner.

Jucătorii lui Hagi nu au mai reușit nimic notabil până la final, astfel că FCSB-Viitorul s-a încheiat 2-1. Un debut cu dreptul în play-off pentru echipa lui Dică, care se află pe locul secund în clasament, cu 31 de puncte. În schimb, Viitorul este pe locul patru, cu 22 de puncte.

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planici, Momcilovici, Morais - Pintilii (Popescu '46), Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tănase (Teixeira '77) - Gnohere (Alibec '66). Antrenor: Nicolae Dică

FC Viitorul: V. Cojocaru - Mladen, Ţâru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluţă, Dumitrescu (Drăguş '46) - Ciobanu (Căpuşă '68), Chiţu (Măţan '62), I. Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi

sursă foto:prosport.ro