Încă un scandal în Grecia. PAOK-AEK Atena, întrerupt în minutul 90

Autor: Ilie Flaviu

UPDATE / DECIZIE OFICIALĂ: Golul lui Varela a fost validat, iar meciul a fost întrerupt deoarece jucătorii lui AEK nu au mai vrut să reia jocul. Oaspeții au invocat lipsa de securitate.

Cazul se va judeca la Comisiile de Disciplină, care vor decide posibilele sancțiuni, după ce arbitrul a completat foaia de joc cu scorul 1-0.

Totuși, PAOK riscă sancțiuni drastice pentru că patronul Ivan Savvidis i-ar fi spus arbitrului ”ești mort”.

--------------------------------

PAOK Salonic primise în ziua meciului cu AEK Atena o decizie favorabila în instanță, iar penalizarea de trei puncte de după incidentele cu Olympiakos a fost ridicată.

Astfel, în urma deciziei primite, derby-ul cu AEK Atena devenea unul decisiv pentru lupta la titlu. Echipa lui Lucescu venea după o înfrângere într-un meci nebun la Tripolis, dar totul a fost șters cu buretele.

Răzvan Lucescu a pregătit echipa astfel încât să nu riște primirea unui gol rapid, care să schimbe decisiv soarta partidei.

AEK a avut inițiativa, a reușit să se apropie de poartă de mai multe ori, a avut posesia mai bună și mai multe ocazii, însa în zadar, deoarece scorul pauzei a fost 0-0.

Jocul a fost unul agresiv, iar după primele 15 minute, deja cinci jucători fuseseră avertizați în total de ambele părți.

În a doua repriză, PAOK a jucat mai ofensiv, iar poarta lui Barkas a fost pusă în pericol de câteva ori. Întâi Djalma a ratat singur cu portarul, iar mai apoi Prijovic nu a reușit să finalizeze un contraatac venit în urma unei ocazii a oaspeților.

Finalul le-a aparținut celor de la AEK, care însă nu au reușit să fructifice vreo șansă. În minutul 90 a avut loc cea mai controversată fază a partidei.

Fostul stelist Fernando Varela a înscris, însă golul său a fost anulat de tușier după o serie lungă de confruntări între jucătorii lui PAOK și oficiali. Patronul echipei din Salonic a intrat pe teren cu un pistol și a încercat să-și facă dreptate.

Meciul a fost astfel întrerupt minute bune, iar așteptarea fanilor ca meciul să se reia nu s-a mai concretizat. PAOK riscă să piardă și această dispută la masa verde.

PAOK: Paschalakis - Leo Matos, Varela, Crespo, Vieirinha - Mauricio, Canas - Djalma, Pelkas, Limnios - Prijovic

AEK: Barkas - Bakakis, Vranjes, Lampropoulos, Hult - Simoes, P. Kone - Galo, Livaja, Bakasetas - S. Araujo

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.