Liga 2: UTA o ține în șah pe Hermannstadt în derby-ul zilei

Autor: Ilie Flaviu

Astăzi în Liga 2 din România, au avut loc ultimele meciuri din etapa 24 a campionatului, și anume Ripensia Timișoara-Dacia Unirea Brăila și UTA Arad-AFC Hermannstadt.

Primul duel, cel de la Timișoara, le-a adus față în față pe Ripensia și Dacia Unirea Brăila, două echipe care trec prin momente slabe, mai ales având în vedere pozițiile ocupate în ierarhie.

Timișorenii se clasau inaintea partidei pe locul 12, la doar două puncte de primul loc retrogradabil, pe când brăilenii ocupă postura de lanternă roșie. În tur, cele două echipe au remizat, 2-2.

Jucătorii Ripensiei au forțat încă din primele minute, iar în minutul șase, șutul din lovitură liberă al lui Călin Toma a fost respins de Botaș. Golul a venit un minut mai târziu, când Mediop, nemarcat în interiorul careului, a finalizat centrarea lui Bădăuță.

Jucătorii Daciei s-au avântat în atac în căutarea golului, iar eforturile lor au dat roade în minutul 26, când Andrei Banyoi a înscris cu un șut sub transversală. Până la pauză, brăilenii au fost aproape de egalare în câteva rânduri, însă nou-intratul între buturile Ripensiei, Contra, a ținut poarta intactă până la finalul reprizei.

După ieșirea de la cabine, jocul s-a mai calmat, iar singura fază mai periculoasă a partideu avea să decidă meciul. În minutul 68, Vitan a încercat să degajeze mingea din propriul careu, însă l-a lovit pe Adrian Popa în picior, provocând o lovitură de la 11 metri. Mediop a transformat și a adus victoria Ripensiei prin dubla sa.

Ripensia: D. Munteanu (M. Contra 32') - Bocşan, Burdeţ, Apro (Ţugui 66') - Ad. Popa (cpt.), Mînecan (Stoi 86'), Zurbagiu, C. Toma - Ad. Ungureanu - Mediop, Bădăuţă

Dacia Unirea: Botaş - Gab. Niţă, Ţăranu, Hamza, Al. Nicola - Anghelina, Stănciulescu (cpt.)(Dushkaj 84') - A. Manea, Ol. Bucur (Ciucureanu 12'), Vitan (Cubleşan 70') - Banyoi

Al doilea duel al zilei a fost cel de la Șiria, dintre UTA și Hermannstadt, meci ce ar fi trebuit să fie unul decisiv pentru promovarea în Liga I, însă parcursul arădenilor a fost unul sub așteptări.

Startul duelului a fost unul asemănător cu cel din cealaltă partidă a zilei, iar în minutul șapte tabela s-a modificat pentru prima dată. Curtuiuș a apărut bine la o centrare din corner la colțul scurt și a finalizat cu o lovitură de cap la colțul opus, la o fază ce a stârnit controverse în rândul sibienilor, care au cerut henț la execuția jucătorului de la UTA.

După un sfert de oră de joc, fanii arădeni au început un protest la adresa conducerii clubului, și în special tehnicianului Ionuț Popa. Cinci minute mai târziu, Herghelegiu trimite o centrare în fața porții, la care Bogdan Rusu, scăpat din marcajul lui Dinculescu, pune latul și aduce egalarea.

Până la pauză, singura amenințare venită la vreuna din cele două porți a fost constituită de șutul din lovitură liberă al lui Buia, reținut de Căbuz. A doua repriză a fost dominată tot de către jucătorii de la UTA, însă Căbuz a prins o zi mare și s-a opus bine la șuturile lui Curtuiuș, Stahl și Petra, iar astfel scorul final a rămas UTA-Hermannstadt 1-1.

UTA: Bodea - Polgar, Al. Manea, Roşca, Dinculescu - Hlistei (A. Iuga 90+2'), I. Tănase, Petra (Jorza 74'), Buia - D. Popa (Stahl 7'), Curtuiuş (cpt.)

Hermannstadt: Căbuz - Mih. Stancu, Ct. Pîrvulescu, I. Stoica, Pamfile - Dâlbea (cpt.)(Târnovan 82'), Danci - D. Tătar, Bg. Rusu, Hergheligiu (P. Petrescu 78') - Şt. Blănaru (C. Neagu 67')

Clasamentul în Liga a doua după meciurile de azi:

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.